Для підприємців-«спрощенців» мінімальна ставка єдиного внеску (ЄВ) на загальнообов’язкове державне соціальне страхування становить 34,7% від суми, що визначається такими платниками самостійно, якщо не укладено договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового соцстрахування та обрано іншу відсоткову ставку. При цьому сума ЄВ не може бути меншою, ніж розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.       

Протягом січня—листопада 2013 року розмір мінімальної заробітної плати становив 1147 гривень, відповідно мінімальний страховий внесок становив 398,1 гривні. Оскільки з 1 грудня мінімальна зарплата зросла до 1218 гривень, тож і розмір мінімального внеску збільшився до 422,65 гривні.

Терміни звітування та сплати внеску

Відповідно до норм чинного законодавства, роботодавці (підприємства, установи та організації, інші юридичні особи та фізичні особи-підприємці, які використовують працю найманих працівників) сплачують нараховані за відповідний календарний місяць суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

При цьому під час кожної виплати заробітної плати, на суми якої нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум роботодавці зобов’язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Кошти перераховують одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), зокрема в безготівковій чи натуральній формі.

Фізичні особи — підприємці зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року; фізичні особи — підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок; фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, — займаються незалежною професійною діяльністю, зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року.

Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів, є календарний місяць, крім фізичних осіб — підприємців та фізичних осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, для яких звітним періодом є календарний рік.

Так, роботодавці, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами, у частині подання звіту за таких осіб зобов’язані формувати та подавати звіт не пізніше 20 числа місяця, що настає за звітним періодом, незалежно від того, чи нараховувався дохід найманим працівникам. Тобто останній день подання роботодавцями звіту з єдиного соціального внеску, нарахованого за грудень 2013 року, є 20 січня 2014 року.

Фізичні особи — підприємці (зокрема ті, що обрали спрощену систему оподаткування), які не використовують працю найманих працівників, формують та подають звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, наступного за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік. Тобто останній день подання фізичними особами — підприємцями звіту з єдиного соціального внеску за 2013 рік є 10 лютого 2014 року.

Головне управління Міндоходів у м. Києві