Щоквартальний рейтинг Global House Price Index зафіксував падіння вартості житла в Україні на рівні 28%. Це є дуже високим показником, набагато більшим, ніж у середньому по різних державах світу. Для прикладу достатньо сказати, що в Словенії, Росії, Греції та Іспанії падіння вартості житла становило не більше 8%. А в таких країнах, як Естонія, Австралія та Ірландія, навпаки — ціни на житло лише зростали (від 5 до 15%).

Три чіткі зони

Таким чином, можна впевнено сказати, що ринок нерухомості країни, особливо його вторинний сегмент, на сьогодні фактично «спить».

Самі ж ріелтори намагаються не надавати такого статусу ринку і кажуть, що в Україні сформовано «відкладений попит». Хоча такого терміна в економічній науці й практиці просто немає. Або попит існує, або його немає (чи він дуже низький).

Утім фахівці мають рацію, коли кажуть про те, що відтепер ринок нерухомості нашої держави можна поділити на три територіальні зони. Так, за словами президента Асоціації спеціалістів з нерухомості (ріелторів) України (АСНУ) Сергія Злидня, з огляду на вимоги галузі, нині ми маємо такі зони: основна частина материкової України, Крим та cхідна Україна (території, що потрапили до зони АТО).

Цілком зрозуміло, що перша зона є відносно стабільною на ринку нерухомості. Проте «оливи у вогонь», як й іншим видам бізнесу та послуг, зрозуміло, додає політична та економічна ситуація в нашій країні. Однак і тут між різними сегментами ринку є відчутні особливості.

Система знижок таки діє

Якщо казати про первинний ринок житла, то, на думку АСНУ, він, попри всі лихоліття, почувається доволі таки непогано. Вилучені десятки мільярдів гривень депозитів з банківської системи, на думку фахівців Асоціації, не повністю потрапили у «подушки» та «панчохи» наших громадян. Чимало останніх навіть не налякало те, що в такий страшний час від Росії можна очікувати що завгодно. Все ж таки певна категорія людей почала вкладати кошти у спорудження будинків.

З такими висновками та думками можна погодитись лише частково. Так, дійсно, навіть фахівці ринку очікували на велике згортання розпочатих ще до воєнних дій будівництв. Проте це сталося тільки до певної міри.

А ось президент групи компаній «Чайка» Оксана Кулагіна впевнена, що  нестабільність політичної ситуації, яка призвела до стрибка курсу долара, дуже негативно вплинула на собівартість будівництва. «Чимало компаній призупинило будівництво через те, що вони не були готовими до різкого збільшення цін на будівельні матеріали та енергоресурси. Такі популярні заходи, як знижки при купівлі готового житла за 100% сплати на сьогодні втратили свою популярність. Однак деякі забудовники пропонують такі знижки — від 2 до 10%, проте роблять це з прив’язкою курсу долара до нашої гривні», — зазначає вона.

Хоча й тут не зовсім можна погодитися із шановним експертом. Так, система знижок за умови 100% сплати таки набирає обертів. Приміром, Київміськбуд пропонує такі речі не лише за умови повної сплати за квартиру, а й коли людина сплачує тільки половину від вартості помешкання.

Проте заступник директора девелоперської компанії BUILD@LIVE Олена Распутна стверджує, що їхні квартири в різних містечках, що будуються, як у Києві, так і в столичній приміській зоні, непогано купують.

Автор цієї статті живе саме в районі так званого масового будівництва у Києві — там триває будівництво серії багатоповерхівок, причому від двох компаній. Не можна, правда, сказати, що вже викуплено всі квадратні метри, проте охочих стати інвестором щодо будівництва цих об’єктів чимало.

Проте, поспілкувавшись із людьми, які прийшли у відділи продажу цих новобудов, кореспондент «УК» зробив висновок: потенційні й навіть реальні інвестори-фізособи дуже бояться вкладати гроші у будівництво, навіть не через те, що воно тільки-но почалося і закінчиться нескоро. Людей хвилює складна, нестабільна політична ситуація, яка склалася в Україні.

Тут цілковитий  спокій

А ось на ринку вторинної нерухомості, можна сказати, панує справжня «сплячка». І дійсно, купувати старе житло, яке не відповідає сучасним уявленням щодо площі та якості, та віддавати за нього на 20—30% більше, ніж за первинне, охочих наразі дуже мало.

Тому і покупці, і продавці тримають так звану очікувальну позицію. За інформацією ріелторів, нині угоди про купівлю-продаж квартир у цьому сегменті ринку в масштабах всієї України становлять сміховинні цифри — до кількох сотень.

Щодо попиту і смаку покупців, то, як і кілька місяців тому, вони поширені в сегменті економ-класу. До того ж саме на цей сегмент припадає 90% підписаних договорів. Купують переважно одно- та двокімнатні квартири. За інформацією АСНУ, такі помешкання викуповують за ціною до 80—90 тисяч доларів. Хоча, як і раніше, продавці торгуються з покупцями, і останні отримують значні знижки — близько 10—15%.

У підсумку треба зазначити, що розвиток як первинного, так і особливо вторинного ринку нерухомості самі ріелтори оцінюють песимістично. Так, вони вважають, що ринок перебуватиме у фазі стагнації до кінця наступного року. Хоча  зазначають, що ціни на житло весь цей час залишатимуться сталими.