За статистикою, щодня в світі на робочому місці через нещасні випадки помирає в середньому 5000 людей. А ще немало саме на роботі отримують проблеми зі здоров’ям. Стан охорони праці у виробничій і невиробничій сферах нашої економіки вимагає серйозної уваги державної влади, суб’єктів господарювання, громадських організацій — загалом усього суспільства. Адже до збільшення захворюваності працюючих, числа травм на виробництві та, найгірше, до смерті людей найчастіше призводить байдужість роботодавців, їх небажання серйозно вирішувати ці питання, брак спеціальної підготовки й досвіду роботи з охорони праці. Втім, нестабільна ситуація на ринку праці нерідко змушує людей працювати в будь-яких умовах, аби лише вчасно платили зарплату.

Якщо робоче місце облаштоване належним чином, дотримуватись техніки безпеки легко. Фото з сайту s66.com

Міжнародна організація праці (МОП) оголосила 28 квітня Всесвітнім днем охорони праці, щоб привернути увагу світової громадськості до масштабів проблеми, та до того, як заходи з культури охорони праці можуть сприяти зниженню прикрих статистичних показників. Цей день відзначають і в нашій державі.

Як зауважують в управлінні взаємодії з громадськістю Урядового контактного центру, з початку року на урядову телефонну «гарячу лінію» надійшло більше 70 скарг з питань охорони праці.

Найчастіше люди скаржаться на неналежне розслідування нещасних випадків, приховування керівництвом підприємств фактів травмування на робочому місці, затягування розслідування. У кожному шостому зверненні порушуються питання охорони праці інвалідів. Часто підприємства не виконують зобов’язань щодо створення належних умов праці з урахуванням їх індивідуальних особливостей та не бажають витрачатися на додаткові заходи безпеки.

Працівник ПАТ «Азовзагальмаш» із Маріуполя на Донеччині, інвалід ІІІ групи, поскаржився на керівництво, яке не забезпечує облаштування робочих місць для цієї категорії громадян відповідно до медичних вимог. Також він повідомив, що недоліки, виявлені під час перевірки Державною інспекцією нагляду у машинобудуванні, не були усунені. Нині Донецька облдержадміністрація навела лад. Робоче місце заявника на підприємстві облаштоване.

Цьогоріч день охорони праці й світова спільнота, й українське суспільство відзначали під гаслом «Безпека праці та здоров’я під час використання хімічних речовин на виробництві». Адже через недбалість роботодавців, прагнення зекономити на засобах захисту від шкідливих хімічних речовин, порушення техніки безпеки під час роботи з «хімією» страждають, стають інвалідами тисячі працездатних людей.

Серйозно захворіла через порушення безпеки праці та здоров’я працівниця філії «Переробний комплекс» ТОВ «Вінницька птахофабрика» з Ладижина. Виробничу роздягальню, де зберігалися її речі, обробили спеціальними хімічними речовинами. Через це жінці стало зле, її госпіталізували, вона лікувалася в гематологічному відділенні вінницької лікарні. Заявниця безрезультатно зверталася до керівництва щодо отримання компенсації за шкоду, заподіяну здоров’ю внаслідок нещасного випадку. І лише після скарги на урядову телефонну «гарячу лінію» взялася вирішити це питання Вінницька обласна держадміністрація. Справедливість вдалося відновити, скаргу задовольнили.

Загалом за період з 21.04.2014 по 27.04.2014 на урядову телефонну «гарячу лінію» надійшло 15353 дзвінки, через Інтернет отримано 313 звернень. 

Урядова телефонна «гаряча лінія» працює за номером: 0-800-507-309 цілодобово. Дзвінки зі стаціонарних телефонів у межах України - безкоштовні. Веб-сайт Урядового контактного центру www.ukc.gov.ua