Про те, що прибутки 17 найбільших державних компаній України за минулий рік сягнули 2,6 мільярда гривень, розповів під час 10-хвилинного звернення до українців Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. Він пояснив телеглядачам, що ці держкомпанії поліпшили свій фінансовий результат на 10 мільярдів гривень, і нагадав, що протягом минулого тижня уряд заслухав результати діяльності їхніх керівників. Керуючись даними звітів, він заявив, що підприємства відраховують 10% усіх податків, які сплачують суб’єкти підприємницької діяльності у країні.

Наприклад, ДП «Енергоринок» посилило свій фінансовий результат на 1,6 мільярда гривень, Адміністрація морських портів України — на 2,3 мільярда. ВАТ «Одеський припортовий завод» стало прибутковим уперше за кілька років, поліпшивши свій фінансовий результат майже на півмільярда гривень. НАК «Нафтогаз України» вдосконалила фінансовий результат на 65 мільярдів. «Компанія, яка була завжди збитковою і годувальницею для олігархів, що сиділи на темних газових схемах, нарешті виходить на прибутковість і прозорість», — пояснив Арсеній Яценюк.

А ось ПАТ «Центренерго», Укрнафта та ДП «Укрспирт» позитивних результатів не продемонстрували. Глава уряду резюмував: «Що краще працюють державні компанії, то більше вони сплачуватимуть податків до державного бюджету». Завдяки такій схемі Кабінет Міністрів отримає змогу для підвищення соціальних стандартів, заробітних плат, пенсій, оновлення доріг, зведення нових шкіл і лікарень.

Як обійти офшорні зони

Арсеній Яценюк вважає за потрібне призначити керівників 50 найбільших державних компаній на прозорому незалежному конкурсі. Його слова цитує департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату КМУ: «Моя категорична позиція — це відсутність політичного чи будь-якого іншого впливу на керівництво державних компаній. Мета керівника компанії — ефективність роботи підприємства, створення робочих місць, сплата податків та збільшення вартості державних активів. Як Прем’єр-міністр вимагаю, щоб державні компанії перестали бути політичними годувальницями різних політиків і сил».

На досягнення цієї мети має працювати запроваджена урядом ринкова система оплати праці для працівників таких компаній. Продовжуючи тему, Арсеній Яценюк нагадав, що Кабмін ухвалив рішення щодо початку відкритого прозорого конкурсу на обрання керівників державних компаній. Шестеро осіб уже призначили не політики, а незалежний номінаційний комітет. Ще 12 кандидатів нині перебувають «у процесі призначення і проведення відповідного конкурсу».

Прем’єр наголосив, що частина державних компаній «використовує посередників і «прокладки» в офшорних зонах, де залишаються сотні тисяч доларів, які повинні бути зараховані до державного бюджету у вигляді податків, які є частиною національного багатства країни і не можуть бути частиною багатства того чи іншого політичного класу, що намагається взяти під контроль державні підприємства».

Він доручив провести комплексну ревізію всіх найбільших українських держкомпаній. Перевірку 25 з них завершено. «За результатами проведених ревізій Кабінет Міністрів передав усі необхідні матеріали до Національного антикорупційного бюро, органів прокуратури та правоохоронних органів з метою порушення відповідних кримінальних проваджень, частина з яких уже порушена і розслідується», — продовжив тему Прем’єр.

Зокрема уряд передав матеріали щодо зловживань ПАТ «Укргідроенерго», Центренерго, ДП «Укрспирт», Державній продовольчій зерновій корпорації, Об’єднаній хімічній компанії та іншим державним компаніям, у яких виявлено зловживання.

А ще уряд зобов’язав усі державні компанії провести прозорий аудит. Нині тільки шість підписали відповідні рішення. «Саме тому уряд зобов’язав усіх інших провести незалежний публічний аудит діяльності», — додав Прем’єр.

На нові дороги гроші є!

За рахунок коштів державного бюджету й міжнародних організацій в уряді планують збудувати та відремонтувати понад 1700 кілометрів доріг. Нещодавно було ухвалено рішення про надання із кошторису країни на цю потребу понад 6 мільярдів гривень. Окремо додаватимуть кошти від міжнародних фінансових організацій. Загалом ремонт, відновлення і будівництво нових доріг обійдеться в 14 мільярдів гривень. 3,5 мільярда влада спрямує на поточний ремонт автомобільних доріг загального користування, 2,5 — на дрібний ремонт, експлуатацію і утримання.

«Після ухвалення нашого рішення перша техніка невдовзі вийде на вулиці й дороги. Наше наступне рішення — надання мільярда гривень об’єднаним територіальним громадам, яких в Україні 159. Окремо фінанси підуть на реалізацію проектів з енергоефективності та енергозбереження. Система ухвалення рішень про розподіл субвенції проста та прозора», — розставив акценти Арсеній Яценюк.

А потім він висловив сподівання, що наступного пленарного тижня Верховна Рада ухвалить в цілому закон, що дозволяє конфіскувати 1,5 мільярда доларів, вкрадених режимом Віктора Януковича. (Ці кошти понад рік тому уряд заарештував, проте їх не конфісковано). Це дасть змогу правоохоронній та судовій системам провести законну конфіскацію коштів. Їх уже спрямують на потреби української армії та підвищення соціальних стандартів.

А з 1 травня Кабінет Міністрів проведе перший етап підвищення соціальних стандартів — на 6%. Загалом цього року планують підвищити соціальні стандарти на 12%.