Дружба українського й в'єтнамського народів започаткована не сьогодні, тож давно переросла у взаємодопомогу. Про це йшлося на Всеукраїнській конференції товариства «Україна–В’єтнам», яка днями відбулася в столичному Будинку вчителя. «Відносини наших держав, — зазначив голова цього товариства Олександр Шлапак, — не мали у своїй історії жодних суперечок чи протиріч. Навпаки: на найвищому політичному, на економічному, на звичайному людському рівнях це надзвичайно приязні взаємини».

Дбаютьпро ветераніві студентів

Оскільки значна частина цієї громадської організації — ветерани, тож велика увага приділяється підтримці ветеранського руху воїнів-інтернаціоналістів, увічненню їхніх бойових подвигів. Майже рік товариство «Україна —В’єтнам» збирає особисті речі й світлини українських ветеранів, щоб обладнати експозицію у нових Військово-історичному та Музеї військ ППО-ВПС В’єтнамської Народної Армії, які повинні відкритися вже наступного року до 50-річчя першого бою ракетників. Окрім цього, наші ветерани — в рамках в’єтнамської програми — вже шість років поспіль їздять на гостини до своїх в’єтнамських бойових товаришів, відпочивають і оздоровлюються там.

Окрім ветеранського напрямку співпраці не менш важливий і освітній — багато молодих в’єтнамців отримали дипломи вишів Києва, Одеси, Харкова, Донецька і Львова. Зараз в Україні вчиться понад 1400 в’єтнамських студентів. Але чи не найважливішим кроком у співпраці двох держав, зазначив Олександр Шлапак, має стати створення зони вільної торгівлі України з В’єтнамом. Початок цьому було покладено торік у травні, коли громадська рада при МЗС підтримала ініціативу товариства про включення його представника до складу робочої групи з вивчення перспектив для підписання угоди про зону вільної торгівлі.

Саме тому в’єтнамці підтримують українців у прагненні бути незалежними. «З нами на Майдані майже весь час були наші в’єтнамські друзі, — каже голова товариства. — Спільно ми не раз передавали гроші на підтримку Майдану. Тільки на відновлення Хрещатика в’єтнамська громада зібрала й передала столиці 100 тисяч гривень. А зараз на допомогу переселенцям з Донбасу зібрано 46 тисяч гривень, багато теплих речей, продукти харчування тривалого зберігання, які доставлено через Товариство Червоного Хреста в Маріуполь. На підтримку АТО передано також броньований вантажо-пасажирський автомобіль «Фольксваген».

Інвестиції у нашу економіку

«Нам надзвичайно важлива підтримка тих країн, які мають дружні відносини з Україною, які пройшли цей шлях, шлях боротьби з агресором і відстояли свою незалежність, політичну думку, майбутнє, своє бажання самим реформувати країну», — зазначив під час засідання очільник Київської ОДА Володимир Шандра. Він нагадав, що у Білій Церкві на Київщині працює одне з найбільших підприємств з в’єтнамським капіталом в Україні. А це понад 40 мільйонів доларів інвестицій у нашу економіку і чотири сотні робочих місць для наших людей.

Перший заступник голови КМДА Ігор Ніконов також висловив готовність допомагати в’єтнамським підприємцям і сприяти зміцненню дружби між народами. Так, Київська міськдержадміністрація запропонувала провести акцію, яка дасть змогу українцям більше дізнатися про в’єтнамський колорит. «Для цього, — роз’яснив пан Ніконов, — ми кожному посольству запропонували сквер на вибір, де вони зможуть відтворити частинку своєї країни, презентуючи її. Це стимулюватиме туристичні зв’язки між нашими державами».

Таку ідею підтримав Надзвичайний і Повноважний Посол Соціалістичної Республіки В’єтнам в Україні Нгуєн Мінь Чі, висловивши щире сподівання на подальше зміцнення дружніх взаємовідносин двох держав. «Мені імпонує, — сказав він, — що нині відбувається укріплення взаємовідносин України та В’єтнаму. Запроваджуються своєрідні новації, які безперечно будуть сприяти більш тісній і ефективній взаємодії двох товариств дружби».

Особливо запам’ятається конференція голові об’єднання ради ветеранів війни у В’єтнамі Всеукраїнської спілки учасників війни Юрію Кісліцину, який отримав державну нагороду — орден Богдана Хмельницького, та заступнику директора Інституту економіки та прогнозування НАНУ Анатолію Даниленку, який отримав державну нагороду В’єтнаму — орден «Дружба». А її українські учасники відзначали, що чим довше триває наша дружба, тим більше спільного ми знаходимо з в’єтнамцями. «Хочеться, — сказав наостанок пан Шлапак, — щоб Україна змогла довести, що після такої складної і важкої війни, яка ще не закінчилася, ми зуміємо за лічені роки, як це зробили в’єтнамці, побудувати неймовірну економіку». 

Оксана ЧИРВА
для «Урядового кур’єра»