Начальник державної інспекції
сільського господарства
у Сумській області
Володимир ШАХОВ

Попри те, що з часу створення Державної інспекції сільського господарства у Сумській області не минуло й року, її фахівцям вдалося зробити чимало корисного. Про це «УК» розповів начальник інспекції Володимир ШАХОВ.

— Володимире Іллічу, новостворена інспекція перебрала на себе функції низки різних інспекцій, що працювали до цього, — хлібної, насіннєвої, технічної, з контролю за якістю та формуванням запасів агропродукції. А також земельної. За підсумками роботи, цього року саме «земельний напрямок» став одним із найбільш результативних.

— Справді, не применшуючи значення жодного іншого сегмента нашої інспекторської уваги, наголошу: земля потребує особливої уваги і контролю. А ще нашої спільної допомоги і підтримки. Так уже складається, що певна частина господарників передовсім дбають про власний зиск, а ось про саму годувальницю — мало. Тож таким доводиться не лише підказувати, а й вказувати, подеколи карати. З першого дня роботи інспекції весь комплекс земельних питань узяли на особливий контроль.

— Маю такі дані: за 10 місяців проведено 782 перевірки додержання вимог земельного законодавства при використанні та охороні земель сільгосппризначення. При цьому виявлено 446 порушень, складено стільки само приписів. Тобто більш ніж кожне друге втручання інспекторів закінчується  притягненням  до адмінвідповідальності, штрафування винних.

— Така сьогоднішня статистика, що відображає і справді складну ситуацію. Кожен виявлений факт одержує принципову оцінку: наприклад, накладено штрафів на майже 70 тисяч гривень, хоч рівень покарання не завжди компенсує заподіяну шкоду.

Нині інспекція контролює понад 1100 юросіб, які використовують земельні наділи. Більш як 500 з них  господарюють на масивах площею понад 100 гектарів. Усього ж аграрії обробляють майже мільйон гектарів ріллі.

До 2015 року всі суб’єкти господарювання повинні мати проекти землеустрою. Фото doc-house.com


— Наскільки встигає  інспекція реагувати на порушення чи звернення?

— Протягом кварталу за планом перевіряємо від 70 до 80 юросіб. Тобто за рік — понад 300. Розглядаємо заяви від громадян, установ, підприємств, організацій за різними ознаками порушень законодавства. З огляду на статистику, протягом року-півтора кожна юрособа неодмінно потрапляє в поле зору інспекторів.

— Які порушення фіксуєте найчастіше?

— Усі їх можна звести до одного: брак проектів землеустрою щодо забезпечення еколого-економічного об∂рунтування сівозміни та впорядкування угідь. Цей документ визначальний, альфа і омега будь-якої роботи на землі. Саме він передбачає низку вимог. Зокрема неухильне і ретельне дотримання сівозмін, внесення органічних і мінеральних добрив, заходи з хімічної меліорації, запобігання вітровій та водній ерозії тощо. Якщо господар чи орендар не має такого плану, вважайте, що там різні порушення.

Аби зрозуміти, наскільки занедбана робота, наприклад, з підживлення ∂рунтів, наведу такі цифри і факти. Якщо років із 20—25 тому на гектар вносили до 10 тонн органічних добрив, то тепер стало нормою не більше 0,5—1 тонни. Грубо порушується баланс фосфорних і калійних сполук. А це вкрай негативно позначається на вмісті гумусу, без якого не мислиме відродження родючої сили землі.

— Верховна Рада ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження родючості грунтів», який набув чинності 9 серпня 2010 року, але був відтермінований до 1 січня 2013-го. Часу залишається обмаль…

— Виконання цього надзвичайно важливого закону дасть змогу кардинально змінити ситуацію. Тож водночас із перевірками ведемо масштабну і активну роз’яснювальну роботу на предмет розробки і виготовлення  вищезгаданого проекту. Саме задля цього нещодавно провели обласний семінар, до якого залучили  товаровиробників, представників місцевих органів державної виконавчої влади, АПК, територіальних структур Держземагентства, наукових установ, проектних інститутів та землевпорядних організацій. Розглядали одне-єдине питання: шляхи прискорення розробки проектів землеустрою для кожної юридичної особи — господарника.

На Сумщині у грудні оголосили місячник з виготовлення і одержання таких документів. Частина господарників уже мають їх, ще більш як 110 суб’єктів господарювання замовили проекти в землевпорядних організаціях.

— А якщо з нового року в когось не буде планів землеустрою?

— Поки що йдеться про товаровиробників, у яких понад 100  гектарів угідь. До таких застосовуватимуть жорсткіші заходи впливу — аж до штрафів у розмірі 8500 гривень. Якщо ж порушення буде зафіксовано вдруге, то можливе розірвання угоди про землекористування.

Однак уже з 1 січня 2015-го плани повинні будуть мати всі суб’єкти господарювання. Тому вже тепер націлюємо кожного господаря на те, щоб мав відповідний документ і використовував землю на основі науково об∂рунтованих норм і правил.

Олександр ВЕРТІЛЬ,
«Урядовий кур’єр»

ДОСЬЄ «УК»

Володимир ШАХОВ. Народився 1957 року на Сумщині. Закінчив Сумський філіал Харківського сільськогосподарського інституту імені В. Докучаєва. Трудову діяльність розпочав на посаді головного агронома  колгоспу. З жовтня 2012-го — начальник державної інспекції сільського господарства у Сумській області.