ПРОФІЛАКТИКА

Принаймні раз на рік усі, кому за сорок, мають проходити огляд у проктолога

Про це не говорять уголос. Коли в людини болить серце, вона не соромиться в цьому зізнатися. А спробуйте сказати прилюдно, що у вас геморой! Мало хто наважиться на такий подвиг. Утім, проктологи впевнені, що генератор, який модулює  соціальну гідність людини, — зовсім не серце, як зазвичай вважають. Найсильніший   вплив на нашу самоповагу має… пряма кишка. Соціальною істотою нас передовсім робить маленький м’яз із назвою сфінктер. Саме йому ми зобов’язані тим, що можемо тримати в шорах природні відправлення організму. Поки все нормально, людина навіть не підозрює, якою владою над світом володіє. А варто сфінктеру вийти з ладу, його власник перетворюється на ізгоя.

— Причини недостатності сфінктера прямої кишки різні, — розповідає завідувач проктологічного відділення клінічної лікарні № 18 Мирослав Криворук. — Це можуть бути запальні процеси, розриви, наслідки пологів або операцій на прямій кишці, травми хребта. У більшості випадків пацієнтам можна допомогти,  якщо вони вчасно звернулися. Ми вже зробили багато подібних операцій, методика добре відпрацьована. На жаль, зазвичай пацієнт, якому потрібно показатися лікареві, соромиться  і чекає до останнього, поки біль і кровотеча не змусять його бігти в лікарню. Часто виявляється, що вже занадто пізно. Як правило,  проктологію пов’язують здебільшого з однією хворобою — гемороєм. Але це далеко не так.  Нині відомо понад 60 захворювань прямої кишки (злоякісні й доброякісні пухлини, запальні й дифузні захворювання, неспецифічні коліти, дисфункції кишечника й аномалії розвитку). Перебіг деяких захворювань такий важкий, що людина стає інвалідом. Дифузний сімейний поліпоз, якщо його вчасно не виявити і не лікувати, може призвести до летального кінця. Сучасні методи обстеження здатні виявити поліпоз у дитини ще в утробі матері, але пацієнти часто приходять в останній стадії захворювання, коли зробити вже нічого не можна.

Берегти  пряму кишку треба ще й тому, що вона орган ексклюзивний. Вийде з ладу — нічим не заміниш. Але усвідомлюючи, що профілактика — справа добра, ми часто кидаємося в іншу крайність. Наслухавшись страшилок про  шлаки  в прямій кишці, починаємо її люто чистити. Численні фірми, що займаються колопроктологією, обіцяють чудеса зцілення. Рекламуючи голлівудське очищення кишечника, ділки від медицини забувають розповісти про протипоказання методу. А їх чимало.

— Колопроктологію можна робити тільки після ретельного обстеження, — радить Мирослав Криворук. — Деякі захворювання прямої кишки мають абсолютні протипоказання для цієї процедури. Наприклад, при дивертикулярній хворобі (випинання стінки прямої кишки) вода може призвести до її розриву, а це гарантований перитоніт. Крім того, я не радив би захоплюватися колопроктологією. Багато хто вважає: якщо часто чистити кишечник, він  працюватиме як годинник. Це неправда. Навпаки: зайві клізми викликають звикання, і кишечник згодом відвикає працювати самостійно. Здоровій людині клізми не потрібні, достатньо дотримуватися раціональної дієти. Наш кишечник — дуже розумний орган, він здатний до самоочищення. Користуючись медичною необізнаністю людей, фірми цинічно заробляють на них. До речі, за кордоном  раз на півроку обстежитися у проктолога — так само звично, як регулярне відвідування стоматолога. А в нас, за статистикою, понад 70 відсотків тих, хто страждає на захворювання кишечника, — люди працездатного віку. На жаль, на профілактичний огляд приходять одиниці.

ЦІКАВО ЗНАТИ

Про геморой писав ще Гіппократ. Є згадки про це захворювання і в рукописах Стародавнього Єгипту. На Русі геморой був відомий як царська хвороба. Історики свідчать, що на цю хворобу страждали царі Борис Годунов, Олексій Михайлович і Петро III. Деякі історики вважають, що саме через гострий приступ  геморою Наполеон програв битву при Ватерлоо.

ЗАСТЕРЕЖЕННЯ

Гастрономічні передумови геморою:

♦ зловживання гострою їжею і алкоголем;

♦ пристрасть до бутербродної їжі;

♦ відсутність у раціоні достатньої кількості рослинної клітковини.

Сидяча робота — теж серйозні чинники ризику, адже це сприяє застою крові в малому тазі й порушує подачу кисню до стінок венозних судин.

ПОРАДИ ФАХІВЦЯ

♦ Передусім потрібно дотримуватися водного балансу. Щодня варто випивати не менше 1,5 літра рідини. Сир, кефір, йогурт — цілющий бальзам для шлунка і кишечника. — Обов’язково вживати хоча б раз на день рідку страву (суп, борщ). М’ясо краще відварне. Дуже корисна риба — будь-яка, крім копченої.

  Справжнє свято влаштує кишечникові відварений буряк. Крім того, що він має виражену послаблювальну дію, буряк ще й чудовий природний сорбент, який збирає і виводить з організму шлаки.

♦ Не варто відмовлятися від українського женьшеню — часнику. Завдяки фітонцидним речовинам часник стерилізує кишечник.

♦ Корисні каші (особливо гарбузова) та овочеві салати.

♦ Починайте ранок зі склянки чистої сирої води або фруктового (морквяного, сливового) соку. Хоч би як ви поспішали, виділіть трохи часу на зарядку, а потім — легкий сніданок.

 ♦ Тим, кому за 40, рекомендовано двічі на рік перевірятися у проктолога.