ВІДПОЧИНОК

Встановлення льодоставу не лише покликало на риболовлю,  а й додало роботи рятувальникам

Посеред білого дня на ставку у селі Гаразджа Луцького району, що на Волині, провалився під кригу місцевий 58-річний мешканець. Всупереч здоровому глузду, він вийшов на водойму по кризі, що мала  товщину лише два сантиметри.

Місцеві жителі — 25-річний Михайло та 26-річний Андрій Горінчуки, які проходили неподалік ставка, кинулись на допомогу літньому чоловіку, який борсався у воді на віддалі сорока метрів від берега. Вони зуміли подати йому коротеньку дерев’яну драбину. Але тонкий лід не витримав їхньої ваги, і вони теж опинились у крижаній воді.

Тим часом інші очевидці події зателефонували до служби «101», і за тривожним викликом до місця події з обласного центру прибуло чергове відділення СДПЧ-1, відділення групи рятувальних робіт та відділення водолазно-рятувальних робіт аварійно-рятувального загону спецпризначення.

Двосантиметровий лід втримати рибалку не зміг. Фото з сайту grodnonews.by

— Начальник варти лейтенант служби цивільного захисту Василь Потапчук наказав прив’язати до рятівного круга мотузку і кинути його потопаючим. Молоді хлопці змогли міцно вхопитись за круг і пожежники витягли їх на берег. Але в ополонці залишався ще літній чоловік, який з останніх сил тримався примерзлими пальцями за драбину. Вхопитися за рятівний круг чоловік уже не зміг, — розповів про подальший хід рятувальної операції помічник начальника управління МНС України в Волинській області, підполковник служби цивільного захисту Володимир Нестеров. — Тоді до нього поповзли старший пожежний сержант служби цивільного захисту Ігор Криворучко та сержант служби цивільного захисту Сергій Шеверда. Але тут їх очікувала несподіванка… Коли вони були вже поруч, невдаха-рибалка втратив сили і пішов під лід. Не вагаючись, Ігор Криворучко обв’язався мотузкою і кинувся йому на допомогу — пірнув у воду. Неймовірними зусиллями рятувальник зміг виштовхнути вже непритомного рибалку із води. Але витягнути на лід кремезного чоловіка в мокрому одязі не міг, адже глибина тут становила більше двох метрів. Тому колеги рятувальника сокиркою пробивали у льоді прохід, аж поки не витягли  мотузкою горе-рибалку на дерев’яний пірс…

Тут бійці МНС надали йому першу долікарську допомогу. А після цього — передали медикам швидкої допомоги, які й доправили його до реанімаційного відділення районної лікарні.

Ця подія нині, коли в багатьох регіонах України нарешті встановлюється льодостав і до озер, ставків, річок масово квапляться любителі ловлі на мормишку, ще раз яскраво нагадала про небезпеку, яку таїть для людей перший лід. А заодно й про те, що навіть найбільша плотичка не варта людського життя!

ПАМ'ЯТКА РИБАЛЦІ

Аби не потрапити у біду і не поповнити список із сотень людей, які щороку тонуть у нашій державі внаслідок потрапляння у льодові пастки, пам’ятайте:

♦  перша причина більшості «пригод» на льоду — «розігрівання» спиртним;

♦ на перший лід можна виходити лише із пішнею і приготовленим на випадок біди засобом самопорятунку типу «шило в шилі»;

♦ якщо важка або середня пішня пробиває лід із одного удару — рухатися далі не можна; у крайньому разі  слід повернутися і рибалити на мілководді, де глибина — «по пояс»;  

♦ дуже небезпечно виходити на лід, якщо товщина його не сягнула 5 — 7 сантиметрів;

♦ на тонкому льодові слід пересуватися «слід в слід», з інтервалами між людьми щонайменше 8 — 10 метрів і не можна збиратися групами;

♦ слід мати на увазі, що на річках поблизу русел пастка у вигляді занесеної снігом промоїни може очікувати у будь-якому місці;

♦ у місцях, де росте або піднялася наверх водяна рослинність, лід завжди тонший і легше проламується; 

♦ слід бути психологічно готовим у випадку проламування льоду розкинути руки, зіпертися ними на краї ополонки і спробувати викинути ноги на другий край ополонки; якщо це вдалося, слід відкочуватися, а потім відповзати від небезпечного місця;

♦ до того, хто провалився, не можна бігти, а слід лише повзти; за кілька метрів від нього йому слід кинути шнурок з тягарцем, який завжди має бути у кишенях на такі випадки, шалик тощо;

♦ якщо завалилися — не соромтеся кричати і кликати на допомогу — рибалка зганьблений усе ж таки ліпший, ніж рибалка втоплений!..