ОХОРОНА ПРАЦІ

Працівники Держгірпромнагляду Кіровоградщини налагоджують профілактику травматизму в сільському господарстві

Важко повірити, але аграрний сектор займає в країні друге місце за рівнем травматизму з тяжкими наслідками — одразу після вугільної галузі. Так, на підприємствах агропромислового комплексу лише за два місяці цього року було смертельно травмовано 12 працівників. Найбільше людей загинуло в сільському господарстві (5) та на підприємствах харчової й переробної промисловості (6). Як правило, це водії, слюсарі, різноробочі, які часто працюють у небезпечних умовах без засобів захисту, з порушенням вимог законодавства про охорону праці та промислової безпеки.

На щастя, Кіровоградська область не входить до цієї сумної статистики. Але проблема існує, і братися за неї потрібно не тоді, коли спіткає лихо, а значно раніше. Територіальне управління Держгірпромнагляду в області підійшло до її розв’язання комплексно, зробивши ставку здебільшого на профілактику нещасних випадків. Як і передбачало рішення розширеної наради за участю керівництва управління, в області розроблено й реалізують заходи із підвищення рівня безпеки праці.

Першим її етапом стало проведення семінарів-нарад із дотримання вимог безпеки під час весняно-польових та зернозбиральних робіт для керівників та спеціалістів з охорони праці сільськогосподарських і фермерських господарств. Їх ініціатором став начальник управління Держгірпромнагляду в Кіровоградській області Володимир Береславський, який звернувся з відповідною пропозицією до голови облдерж?адміністрації Андрія Ніколаєнка. Невдовзі вийшло розпорядження голови облдержадміністрації й було складено графік семінарів-нарад у кожному районі.

— Актуальність проблеми безпеки праці в агропромисловому комплексі над?звичайно важлива з огляду на високий рівень травмування працівників у цій галузі, — зазначає Володимир Береславський. — Саме тому Держгірпромнагляд України проголосив 2013-й Роком нагляду за суб’єктами господарювання в АПК, поставивши за мету підвищити рівень обізнаності громадян та фахівців з охорони праці. Адже промислова безпека — один із пріоритетних напрямів державної політики у цій сфері, бо має на меті збереження найголовнішої цінності — людського життя.

Весняно-польові роботи приховують в собі небезпеку травмування. Фото з архіву редакції

Представники теруправління за спеціально розробленим графіком побували в усіх районах, де за безпосередньої підтримки очільників райдержадміністрацій пройшли широкомасштабні тематичні зібрання. Про серйозність підходу до проблем безпеки праці в АПК свідчить участь у нарадах голів РДА та їхніх профільних заступників, керівників управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, професійних спілок аграріїв та управлінь соціального захисту.

Особливого змісту семінарам надала також обов’язкова участь у них фахівців державного підприємства «Кіровоградський експертно-технічний центр», які уклали електронне зібрання методичних рекомендацій і нормативно-правових документів із безпеки праці.

Під час таких семінарів-нарад учасники отримали вичерпні відповіді фахівців на багато запитань. Як зазначають у теруправлінні Держгірпромнагляду в Кіровоградській області, діалог із сільгоспвиробниками триватиме й надалі. 

ДОВІДКА «УК»

Упродовж 2012 року на Кіровоградщині відзначено зменшення кількості травмованих працівників у різних сферах господарювання: 122 випадки порівняно зі 141 2011-го. Загинуло 12 осіб.

На підприємствах АПК отримали виробничі травми 20 людей (2011 року — 23), одна людина загинула.

Рівень травматизму в агропромисловому комплексі області займає третє місце після соціокультурної сфери, де травмовано 30 працівників, та машинобудування (21 працівник).