ГАМАНЕЦЬ
Аби спорядити дитину до школи, батькам треба викласти від 1500 гривень
До кінця літніх канікул лишилося кілька тижнів, отож батьки школярів уже підраховують, скільки коштуватиме зібрати дитину до 1 вересня. Звичайно, найбільше слід витратити на спорядження майбутніх першачків, адже збирати їх до школи доведеться «з нуля». Тим часом порівняно з торішніми ціни на шкільну форму та приладдя істотно зросли. На жаль, подорожчавши, одяг для школи не став якіснішим: чимала частина цієї продукції вітчизняного й закордонного виробництва, як і раніше, небезпечна для здоров’я дитини, застерігають фахівці ДП «Укрметртестстандарт».
Діти ростуть, ціни — теж
Вироби із тканин, до складу яких входить вовна, порівняно з торішніми подорожчали на 200—300 грн. Загалом з минулого року ціни на шкільну форму зросли на 20—30%, подекуди — й на 50%. Пов’язано це з тим, що виробництво вовняних тканин нині переживає кризу, й порівняно з попередніми роками обсяги продукування цієї сировини впали до мінімуму. Отож нині, незважаючи на вік дитини, за піджак треба буде викласти з гаманця 230—650 грн, за спідницю — 120—300 грн, за сарафан —150—400 грн, за хлопчачі чи дівчачі брюки — 120—350 грн та 220—380 грн відповідно.
Зросли в ціні й бавовняні вироби: блуза на дівчинку нині коштує 150—260 грн, хлопчача сорочка — 85—130 грн. «Що якісніша й натуральніша тканина, то дорожчою виходить ціна виробу», — стверджує директор одного з київських магазинів шкільної форми Наталія Власюк.
Водночас одним із найпоширеніших порушень, як інформує «Укрметртестстандарт», є заміна основних матеріалів і порушення їх пропорційності. Простіше кажучи, натуральні матеріали замінюють синтетикою. Як наслідок — підробка маркування.
Іншим поширеним порушенням у виготовленні шкільної форми є застосування неякісних (так званих «прямих») барвників, що фарбують білизну і шкіру дитини, спричиняючи алергію. Купуючи шкільну форму відомої марки, не можна бути впевненим, що це не підробка, оскільки практика фальсифікації маркування на території України вельми поширена.
Водночас якщо на виробі є ярлик, де зазначено склад тканини, способи догляду за виробом, найменування і адреса підприємства-виробника, торгова марка, розмір тощо, то перед вами, ймовірно, оригінальна річ.
Мінімум синтетики, максимум зручності
«Шкільна форма має містити не більше 20—30% синтетичних волокон. Вдалі такі пропорції: 45% вовни, 35% віскози і 20% поліестеру. За таким одягом можна доглядати в домашніх умовах: прати вручну чи в машинці. У будь-якому разі вовни має бути не більше 45%, адже, наприклад, якщо її вміст становить вже 50%, на тканині з’являться ковтунці. Підкладка має бути тільки натуральною, приміром, із стовідсоткової віскози. Сорочки і блузки слід вибирати обов’язково натуральні, адже вони прилягають до тіла. Тут дозволено лише 5% штучних волокон. Найкращий варіант — 100% бавовни або 95% бавовни і 5% віскози. Потрібно неодмінно дивитися на склад тканини, зазначений на вшитому у виріб ярлику. Слід вибирати мінімум синтетики, максимум зручності», — рекомендує Наталія Власюк.
Вибираючи шкільну форму, варто дотримуватися простих порад. Передовсім пом’яти тканину в руці: що менше вона зімнеться, то більше в ній синтетики. Водночас не варто шукати одяг для школи без синтетичних домішок, оскільки за ним важче доглядати: він може «сідати» під час прання в домашніх умовах, протиратися в місцях згинів і дотиків до інших предметів. Одяг із чистої вовни доведеться віддавати в хімчистку, що означатиме додаткові матеріальні витрати. Шви мають бути акуратними, тканина без затяжок і пропрасована.
Під час перевірки складу сорочки чи блузки пам’ятайте старий дідівський метод: якщо підпалити шматочок натуральної тканини, він згорить і розсиплеться на порох; синтетика ж злипнеться в кульку й матиме характерний неприємний запах.
«Ми купуємо одяг до школи на будь-якому з київських базарів. Там дешевше, ніж у спеціалізованих магазинах, та й якість подекуди вища. Вибираємо так, щоб речі відповідали шкільному дрес-коду, тобто були скромними, зручними, але водночас і стильними. Обов’язково звертаємо увагу на тканину, перевіряємо її склад на вшитому ярлику. Цього року плануємо витратити не більше 2000 грн», — розповіла мама семикласниці, вчителька української мови і літератури Інна Герасименко.
На відміну від шкільної форми, взуття в Україні підлягає обов’язковій сертифікації, що має засвідчити якість і безпечність такого взуття для дитини. Втім, виявилося, більшість протестованих експертами «Укрметртестстандарту» зразків черевиків — без жорсткої устілки, з погано пришитою чи приклеєною підошвою. Експерти нагадують, що дитяче взуття не повинне мати запаху клею чи технічної гуми. Воно може пахнути шкірою або якісним шкірзамінником.
Шкільні черевики коштують 150—750 для хлопчиків і 200—600 грн для дівчаток. Щодо «першовересневих» аксесуарів, то бантики в середньому коштують 15—30 грн, білі колготки з візерунками — 35-60 грн, а за краватку чи «метелик» треба заплатити 45—120 грн та 15—25 грн відповідно.
Так, аби вдягти до школи дівчинку (жакет, блуза, штани, спідниця чи сарафан, колготки чи гольфи, черевики, бантики) та хлопчика (піджак, сорочка, штани, туфлі, краватка чи метелик), з гаманця слід викласти в середньому 1400 грн. Проте на цьому «шкільні» витрати ще не закінчуються.
Білі — отже небезпечні
Більшість канцелярських виробів, які пропонують вітчизняні базари та крамниці, завозять із Китаю. Ця країна-виробник пропонує недорогу, проте, на жаль, неякісну продукцію. Особливо прискіпливо потрібно ставитися до вибору зошитів.
Їх треба вибирати не за художнім оформленням, а за кольором і запахом сторінок. Експерти застерігають: надто білосніжні сторінки шкідливі для очей і спричиняють погіршення зору. Сірі сторінки також небезпечні: на такому тлі важко розібрати, що написано, тож зір дитини весь час перебуває в напруженні. Лінії в зошиті мають бути не яскравих, а приглушених помітних кольорів. Зошит може мати легкий аромат дерева, проте в жодному разі — не стійкий хімічний запах.
Найкраща ручка для школяра — легка і з ребристою поверхнею: такою першачкові (та й дорослішому школяреві) буде зручніше писати, адже пальці втомлюватимуться менше. Краще, якщо корпус олівця буде пластиковим, завдяки чому не ламатиметься грифель.
«Як вчителька і як мама зважаю на те, аби палітурка зошита була цупка і не занадто розмальована. Вважаю, що дитина в школі повинна вчитися, а не відволікатися на яскраві малюнки на зошитах. На ручках не економлю, адже дешеві швидко ламаються. Купую ручки по 3,50 грн і дорожчі», — розповіла Інна Герасименко.
На шкільне приладдя (щоденник, 10 зошитів, пенал, 5 ручок, 2 простих олівці, лінійка, альбом для малювання, кольорові олівці й фломастери, фарби, обкладинки для зошитів і книжок, кольоровий картон і папір та клей) в середньому потрібно витратити 300 грн.
Тож спорядити школяра до нового навчального року, передовсім першачка, зважаючи на ціни в столиці, коштує 1500 —3000 грн.
БАТЬКАМ НА ЗАМІТКУ
Як вибрати ранець
Обираючи між портфелем, ранцем, рюкзаком і сумкою, фахівці «Укрметртестстандарту» радять купити першачкові саме ранець: він не шкодить хребту й тримає його у правильному положенні завдяки рельєфній поверхні. Важливо знати, що ширина ранця не має бути більшою за плечі дитини, нижній край — не нижчим стегна, а верхній — не виступати вище за рівень плечей. Лямки повинні мати регулювання й бути широкими, щоб не врізатися в плечі дитини.
Аналізуючи якість ранців, представлених на українському ринку, експерти відзначили низку порушень. Наприклад, використання нестійкої фарби, наявність якої легко перевірити, протерши поверхню виробу вологою хустинкою. Якщо вона лишилася чистою, виріб якісно пофарбовано. Водночас найбільшим порушенням спеціалісти називають відсутність світловідбивачів, завдяки яким водії зможуть помітити дитину в темряві.
Мінімальна ціна ранця сягає 90 грн, максимальна — 3000 грн. Найбільше на ринку ранців за ціною 500 грн.
КОРИСНО ЗНАТИ
Дорогий мобільний відволікатиме від навчання
Ірина ГІНЖУЛ
для «Урядового кур’єра»
Ніколи не замислювалися, чому шкільна форма завжди має непоказні кольори? Це не випадково: відтінки сірого, коричневого, болотного допомагають заспокоїтися і зосередитися на навчанні. Тому вибір слід зупинити саме на цих кольорах.
Крім того, врахуйте, що одного комплекту одягу вашій дитині буде замало. Адже часто вона перебуває в школі цілий день, упродовж якого не лише навчається, а й грається з друзями та обідає. Хлопчикові-школяреві слід придбати кілька пар брюк, сорочок, светрів. Для маленької школярки, окрім блузок, кофточок, жакета та спідниці, варто купити ще й брюки. І дівчинці, і хлопчикові в школі знадобиться спортивний костюм.
Особистий комп’ютер або ноутбук першокласникові навряд чи буде потрібен, а ось мобільний телефон стане в пригоді.
— Для першачків переважно купують старі та практичні моделі, ціновий діапазон яких — 150—250 гривень. Це те, що потрібно маленькому школяреві та його батькам, — пояснює консультант Олександр. — Купувати занадто дорогий мобільний недоцільно: по-перше, бігаючи з друзями, дитина може його розбити. По-друге, такий телефон відволікатиме від навчання.