Хочу отримати відповіді на такі запитання:

1. Розтлумачте, будь ласка, детально, що мається на увазі під «істотними умовами» договору на оренду земельної частки (паю)? Які ще умови можуть бути вписані до цього договору? Хто має право їх туди вписати? На якій підставі?

2. Як взагалі правильно укладати такий договір? І якими нормативно-правовими актами це затверджено?

К. ГУЛЕНКО, Київська область 

Євген БЕРДНІКОВ,
заступник голови Держземагентства:

— Відповідно до статті 13 та 14 Закону України «Про оренду землі» (далі — закон) договір оренди землі — це договір, за яким орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджена постановою Кабінету Міністрів від 03.03.2004 року № 220.

Статтею 15 закону встановлено, що істотними умовами договору оренди землі є: об’єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об’єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об’єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Крім того, за згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови, зокрема якісний стан земельних угідь, порядок виконання зобов’язань сторін, порядок страхування об’єкта оренди, порядок відшкодування витрат на здійснення заходів щодо охорони і поліпшення об’єкта оренди, проведення меліоративних робіт, а також обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення дії договору оренди тощо.

А ще статтею 126 Земельного кодексу встановлено, що право власності, користування земельними ділянками оформлюється відповідно до Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».