Кримчанин привіз до Чернівців нову, сучасну технологію швидкого та надійного зведення будинків з екологічно чистих матеріалів.
Дерев’яні панелі витримують перепади температури, а будинок, зведений з них, перетворюється на термос – його не потрібно додатково утеплювати чи обробляти штукатуркою, «шубою», вагонкою. Утім, це за бажанням. Варто лише, як дитячий конструктор, скласти з готових панелей справжній будинок. І можна в ньому жити.
У новій оселі будуть доречними сучасні люстри на будь-який смак і гаманець. Зокрема, вигідні ціни і хорошу якість пропонує інтернет-магазин Nasvitlo. На сайті nasvitlo.com є широкий вибір сучасних люстр для кухні та спальні з абажуром, бра, настільні лаппи, світильники для стелі, декоративні вуличні світильники, класичні та сучасні торшери, промислові та аварійні світильники. Адже правильно підібрані люстри і світильники здатні не лише освітлити житло, а й наповнити його затишком та комфортом.
Модульне будівництво – нове для Чернівців, але воно добре відоме в усьому світі.
Будівельний матеріал – ноу-хау нашого земляка. Щоправда Олександр Холод, будівельний дизайнер, віднедавна наш земляк. Чоловік багато років прожив у Криму, заснував там фірму, яка успішно виготовляла панелі для модульного будівництва та зводила з них будинки. За кілька років у Севастополі виросло більше ста котеджів. А ще у Євпаторії, Ялті Алушті та інших містах Криму зведено таких будиночків чимало. Річний оборот кримської фірми з матеріалами, податками, іншими витратами складало чотири мільйони гривень на рік.
– Панель складається як пиріг, з багатьох частин. Дерев’яний каркас, фрезерована дошка, плівка від вологи, рулонний утеплювач, наповнювач, знову рулонний утеплювач і паробар’єр. Виходить панель завтовшки 16 сантиметрів, ніби не багато, але вона добре утримує тепло, – розповідає підприємець-винахідник Олександр Холод. – А складений з них будинок, як термос, не потребує додаткового утеплення.
Наразі всі напрацювання, будівельні матеріали, технічні креслення та розробки, а також плани, контакти, і навіть креслення та фотоматеріалами – усе залишилося в окупованому Криму. Олександр не впевнений, що все це залишилося неушкодженим, оскільки у березні, коли його переслідували «зелені чоловічки», офіс фірми розтрощили. Потім був обшук, арешт та кілька діб профілактичних бесід у сізо. Чоловік щоденно спілкувався лише українською і одним із першим потрапив під машину російської пропаганди в Криму: «переманити або усунути». Відтак без документів, – бо паспорт порвав «зелений чоловічок», щоб Олександр обрав будь-який інший з російською пропискою – і фактично без грошей опинився у Чернівцях.
Нині чоловік запроваджує улюблену справу на Буковині. Зараз проект з модульного будівництва перебуває на старті. Підприємство розпочинає працювати фактично з нуля. У приміщенні, яке орендує підприємець, зараз готуються до використання панелі. Дошки замочують у спеціальному розчині, щоби жоден жучок чи інші дерев’яні любителі не пошкодили дерево. Але із спеціального розчину Олександр не робить жодної таємниці. Це, каже, скипидар та відпрацьоване масло. Розчин відстоюється, його фільтрують, знову нагрівають і у спеціальних ваннах дерево у ньому консервується.
Кожен етап виробництва триває 14 діб. Таких етапів має бути декілька.
За словами Олександра Холода, звести такий будинок відносно недорого. На етапі підготовки та будівництва будинку можна суттєво зекономити. Наприклад, на фундаменті. Для заливання моноліту не потрібно витрачати багато коштів та трудових ресурсів, як для цегляної будівлі, адже вага будинку з дерев’яних панелей набагато менша, а вся споруда тисне на фундамент рівномірно.
– Ми отримали дозвіл будувати будинки за цією технологією у сейсмічно активній зоні. Крім того, ці будинки мобільні. Якщо сім’я вирішила переїхати чи ускладнилися умови проживання, як наприклад нинішня ситуація з Донбасом, тоді будову можна скласти і перевезти її на нове місце. При чому разом з фундаментом. Ще можна будинок покласти на сваї. Наприклад такий варіант підходить для горбистої місцевості, – переконаний Олександр, що стало би знахідкою для гірських ділянок Буковини.
ДОВІДКОВО
Що таке модульне будівництво?
При ньому основні конструктивні елементи виготовляються на виробничих площах. А на будівельний майданчик надходять вже готові фрагменти, з яких і збирається будівля шляхом модулювання та з’єднання їх гвинтами. Поки виготовляють модулі (панелі) майбутнього будинку, на майданчику проводять роботи з облаштування фундаменту, комунікацій та ландшафтного дизайну території.
Олена ГОРЯНСЬКА
для «Урядового кур’єра»