НА ЗАМІТКУ

«Зелений кордон» надає переваги  

Як розповіли на одній з найбільших в Україні — Ягодинській  — митниці,  звільнення від подання письмової митної декларації зовсім не означає звільнення від обов’язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України. Тому керівництво митниці попросило більш докладно поінформувати читачів «Урядового кур’єра» про правила перетину митного кордону.

У нашій державі відповідно до ст. 366 Митного кодексу України діє двоканальна система проходження митного кордону України. Режим перетину митного пункту для проходження контролю —  «зелений коридор» або «червоний коридор»  — громадянин обирає самостійно.

При цьому слід пам’ятати, що  «зеленим коридором» без письмового декларування та без оподаткування митними платежами кожен має право перевозити  через митний кордон України у ручній поклажі або супроводжуваному багажі без письмового декларування, насамперед, особисті речі:

♦ індивідуальні та особисті речі, зі слідами використання: засоби гігієни, косметичні засоби, одяг, білизну, взуття, прикраси; письмове та канцелярське приладдя; медичні препарати, призначені для забезпечення життєдіяльності людини та контролю за її станом;

♦ у кількості 1 одиниці (переносні) — фотоапарат, кіно- , відеокамера, проектор, бінокль, звуковідтворювальний пристрій (магнітофон, диктофон, програвач компакт-дисків тощо), радіоприймач, телевізор, друкарська машинка, інвалідний візок,  дитячий візок, спортивне спорядження;

♦ у кількості до двох одиниць — мобільні телефони, пейджери, переносні музичні інструменти, переносні персональні ком п’ютери, калькулятори, електронні книжки, годинники;

♦ у кількості до трьох одиниць — флеш-картки;

♦ 0,5 л туалетної води та/або 0,1 л парфумів.

Окрім цього переліку особистих речей, можна перевозити товари, призначені для відчуження (дарування), але їх вартість не повинна перевищувати 1000 євро. Якщо громадянин вирішив узяти  в закордонну подорож валюту, то варто знати, що  «зеленим коридором» можна перевезти суму іноземної валюти, яка не перевищує 10 000 євро (в еквіваленті) на одну особу.

Обмеження щодо перевезення існують і для алкогольних напоїв. Без декларування кожен може перевезти горілчані вироби (горілка, коньяк, віскі та інші) — 1 л; вина — 2 л; пива — 5 л. Громадянин, який обрав «зелений коридор» проходження митних  процедур, також  може мати у своєму вантажі  не більше  200 цигарок або 50 сигар, чи 250 г тютюну (або 250 г цих виробів).

Продукти харчування для власного споживання на суму, що не перевищує 200 євро, можуть бути:

♦ в упаковці виробника (призначеній для роздрібної торгівлі) — 1 упаковка або загальною масою не більше ніж 2 кг кожного найменування;

♦ без упаковки — до 2 кг кожного найменування;

♦ неподільний продукт, готовий до безпосереднього вживання, — 1  кожного найменування.

При переміщенні лікарських засобів треба врахувати, що кількість їх для «зеленого коридору» обмежено  5 упаковками кожного найменування на одну особу (крім тих, що містять наркотичні та психотропні речовини) або транспортовані ліки  не повинні перевищувати зазначену в рецепті (наявному в особи), виданому на ім’я цієї особи та засвідченому печаткою лікаря або/та закладу охорони здоров’я.

Норми переміщення товарів, готівки, тютюну, продуктів харчування та алкогольних напоїв «зеленим коридором» діють один раз на 24 години, — наголошують фахівці Ягодинської митниці Міндоходів.

Обравши напрямок руху «червоний коридор», громадянин  повинен пред’явити товари, що перевищують допустиму норму. Їх митне оформлення здійснюється у повному обсязі на загальних підставах із заповненням митної декларації.

Якщо ж громадянин при проходженні кордону помилково обрав «червоний коридор», то він може пройти оформлення  відповідно до критеріїв «зеленого коридору» — за умови, що переміщувані предмети відповідають критеріям цього коридору. Для цього слід звернутися до  посадової особи митниці.

Порушення цього порядку, звісно, розглядається як нехтування митними правилами.

Днями, наприклад, громадянка України, прямуючи автомобілем  з Республіки Польща до України, обрала для перетину кордону смугу спрощеного митного контролю  «зелений коридор».

Однак під час огляду багажного відділення її автомобіля фахівці Ягодинської митниці встановили: громадянка, порушуючи вимоги ст.366, 374 Митного кодексу України,  переміщує неоподатковану норму товару, а саме дитячий одяг вагою 170 кг та загальною вартістю 60 тисяч гривень.

За цим фактом незаконного ввезення дитячого одягу складено протокол про порушення митних правил. Товар вилучено працівниками Ягодинської митниці Міндоходів. Адже відповідно до ст.366 та 374 Митного кодексу України громадянка порушила порядок проходження митного контролю. При обранні «зеленого коридору» громадяни можуть переміщувати товари, сумарна фактурна вартість яких на перевищує 500 євро та загальною вагою до 50 кг. В цьому ж випадку  громадянка повинна була обрати для проходження митного контролю смугу «червоний коридор», подати письмову митну декларацію та сплатити митні платежі.