ІНФРАСТРУКТУРА

«Січовий» досі не готовий прийняти торговців і покупців, хоча перша черга об’єкта мала запрацювати ще влітку минулого року

Чимало писано-говорено про потребу створення в Україні мережі гуртових аграрних ринків. У рамках реалізації державної програми і в Запоріжжі, неподалік південного автотранспортного в’їзду до міста, ТОВ «Агробізнес/Запоріжжя» взялося будувати регіональний — «Січовий».

Запорізький край здавна славиться овочами (Кам’янсько-Дніпровський, Великобілозерський, Василівський райони) та фруктами  (Мелітопольський, Приазовський, низка інших), м’ясною (Мелітопольський, Веселівський), молочною (Бердянський), рибною (Приазовський та Приморський)  продукцією високої якості. Та запоріжці не бачили ані мелітопольської черешні вищого сорту, ані великобілозерських і кам’янських помідорів, ані іншої місцевої продукції. Фактично за безцінь її скуповували на стихійних ринках перекупники і вивозили, здебільшого, за кордон. Від такої «цінової політики» страждали не лише запоріжці, а й сільгоспвиробники.

Готовність 20-відсоткова

Регіональний гуртовий агроринок мав вирішити названі проблемні питання. Розуміючи це, місцева влада забезпечила сприятливі умови для старту його зведення. Початкові темпи будівництва вражали і давали надію на швидке введення ринку в експлуатацію. Торік екскаватори працювали навіть  у тридцятиградусний мороз. У цьому, перебуваючи в Запоріжжі з робочим візитом, переконався міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк, що високо оцінив роботу зі зведення агроринку і був певен, як і інвестор, що першу чергу об’єкта, а це 2 павільйони, здадуть в експлуатацію 1 червня 2012 року. Але сталось не так, як гадалось. Чому? Про це «УК» розповів директор ТОВ «Агроринок/Запоріжжя» Юрій Комісаренко: «Будівництво зупинилося ще влітку  2012-го на етапі завершення фундаментів і початку зведення  металевих і залізобетонних каркасів для двох павільйонів. Загалом в об’єкт вкладено 13 мільйонів гривень приватних інвестицій. До червня люди працювали у дві зміни, а потім почались проблеми з компенсаційним фінансуванням з бюджету приватних інвестицій (механізм якого передбачений відповідним законом — програмою з розбудови мережі гуртових агроринків, а обсяги — постановою Кабміну, підкріпленою законом про бюджет). Фахівці пов’язують це із витратами держбюджету на Євро-2012.  Таким чином, торік відшкодування в обсязі 4,7 млн грн, які інвестор планував витратити на завершення зведення першої черги ринку, так і не відбулось. Тож сьогодні готовність першої черги — на рівні 20%».

Торговельний майданчик таки запрацює

— Водночас, ми з оптимізмом дивимось у майбутнє. Адже держава не відмовляється від цього проекту, — продовжує Юрій Комісаренко. — На законодавчому рівні вирішено всі питання — прийняті відповідні закони, підзаконні законодавчі акти, процедури, постанови Кабміну. Маємо позитивні приклади колег у Києві, Донецьку і Львові — там державна допомога надана у повному обсязі. Нас на старті підтримала і досі не полишає  місцева влада. Ще не були узгоджені деякі питання на державному рівні, як у області нам відкрили «зелену вулицю» для реалізації проекту. Якщо вирішиться питання із фінансуванням, уже влітку перша черга стане до повноцінної роботи.

Директор ТОВ «Агроринок/Запоріжжя» нагадав, що мережа гуртових агроринків має забезпечити населення високоякісними продуктами харчування — м’ясом, молочною продукцією, рибою, фруктами, овочами, квітами та супутніми товарами — за доступними цінами впродовж року, а не лише у сезон. Вона має розв’язати проблеми збуту агропродукції виробниками і професійними посередниками  і надати споживачеві якісний безпечний продукт за справедливою ціною шляхом переміщення на міжрайонному, міжобласному і міждержавному рівнях. За прикладом львівського «Шувару» на ринку діятиме низка програм підтримки вітчизняного товаровиробника — від співпраці з головами сільрад і дистанційного продажу до калібрування, миття та упакування продукції, додав він. Наразі такі ринки вже запущено у Києві і Донецьку.

ДОВІДКА «УК»

Загальна вартість  проекту «Гуртовий ринок сільськогосподарської продукції «Січовий» — 400 мільйонів  гривень. Його площа — 36 га, забудови —170 тисяч квадратних метрів. Загальна вартість одного павільйону — 25 млн грн плюс затрати на інфраструктуру. Передбачено зведення 17 павільйонів, у першій черзі  — два.  Комунікації: електроенергетичні —2,7 км , каналізація ливнева —4,8 км, водопровід — 1,2 км.

Передбачається створення 200 нових робочих місць (охоронці, техперсонал, менеджери, адміністратори, бухгалтери, юристи тощо). Кожне робоче місце на ринку «обробляють»  до 17  працівників суміжних підприємств у галузі АПК, логістики, виробництва оснащення, тари  та упаковки тощо.

ПРЯМА МОВА 

Олександр ПЕКЛУШЕНКО,
голова Запорізької  облдержадміністрації:

— Гуртовий продовольчий ринок — це не лише майданчики, навіси і овочесховища. А перш за все логістика. Тож створювати його має команда професіоналів, що добре знають галузь і зможуть реалізувати заплановане. Зі свого боку, обласна влада зробила все від неї залежне для організації такого ринку в регіоні, далі — робота інвесторів. На жаль, вони не змогли виконати взятих на себе зобов’язань і сьогодні змушені шукати співінвестора для завершення будівництва. Думаю, вони це зроблять, але я не бачу можливості відкрити гуртовий  ринок сільгосппродукції в Запорізькій області раніше 2015 року. 

Сергій ГЕРМАН,
керівник сільгоспвиробничого
ТОВ «Аврора», Оріхівський район:

— Ми спеціалізуємося на вирощуванні фруктів, здебільшого яблук та черешні, а також на насінництві. З нетерпінням чекаємо на відкриття гуртового ринку, адже для реалізації фруктів — це найліпше рішення. Допоки ринок не відкриють, мусимо їздити по всій області і за її межами у пошуках торговельних майданчиків. На переїзди витрачаємо більше, ніж вдається заробити.