ПЕРСПЕКТИВА

У Києві Броніслав Коморовський обговорив із Віктором Януковичем європейський курс України
 

Президент Польщі прибув із дводенним державним візитом до нашої країни на запрошення глави Української держави. Сторони відзначили покращення діалогу завдяки спільній підготовці та успішному проведенню фінальної частини чемпіонату Європи з футболу. Та особливу увагу вони приділили стратегічним питанням, пов’язаним із торговельно-економічною, енергетичною, оборонно-промисловою та гуманітарною сферами.

Акцентували президенти й на темі євроінтеграції. Під час зустрічі у форматі «віч-на-віч» та українсько-польських переговорів у розширеному складі вони обговорили, зокрема, завершення підготовки до підписання і ратифікації Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, про створення зони вільної торгівлі з ЄС.

Вже на спільній прес-конференції Віктор Янукович наголосив на незмінності євроінтеграційного курсу України, бо це один із пріоритетних напрямків зовнішньої політики нашої країни. А Броніслав Коморовський зауважив, що  Польща підтримує наші європейські прагнення, відзначивши здобутки на цьому шляху.

Найвищі почесті для Президента Коморовського. Фото Андрія МОСІЄНКА

Відповідаючи на запитання щодо термінів підписання Угоди про асоціацію з ЄС, Президент України висловив сподівання, що цей процес розпочнеться вже після парламентських виборів. Щоправда, економічно вигідною для нас він вважає й інтеграцію з Митним союзом, ШОС, АСЕАН і БРІК. «Україна має враховувати, що її товарообіг з ЄС та країнами СНД майже однаковий. На рівні 60 млрд дол., як з одного, так і з іншого боку. Нині мова може йти тільки про економічну інтеграцію. Всі процеси економічної інтеграції у світі нам цікаві. Тому ми шукаємо різні можливості, як збільшити наш товарообіг з усіма цими об’єднаннями», — пояснив глава держави.

А даючи відповідь на запитання, пов’язане з ходом реформ, Віктор Янукович розповів про свій намір найближчим часом підписати закон «Про прокуратуру». Мотивував він це тим, що 19 листопада набуде чинності нова редакція Кримінального процесуального кодексу.

Йшлося на прес-конференції й про справу колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко. «Цей процес не завершений. Судові справи, які ще треба розглянути, дадуть відповідь, наскільки вона винна в тих питаннях, за якими їй висунуто звинувачення. Ми зацікавлені в тому, щоб всі справи розглядали тільки в правовій площині», — сказав Президент.

У цьому контексті висловився й Президент Польщі: «Це внутрішня справа України, однак це дуже важлива перепона на шляху її європейської інтеграції». Він додав, якщо Юлія Тимошенко залишатиметься за гратами, для України проблематичним стане підписання Угоди про асоціацію з ЄС у 2013 році.

Водночас Броніслав Коморовський наголосив, що Польща переконуватиме Євросоюз у необхідності надати Україні шанс стати її членом. Однак для цього вона має бути впевнена, що парламентські вибори пройшли чесно та демократично, незалежно від результату. «Це висока ставка для України та Європи. Україна може багато виправити або все втратити», — сказав він.

Щодо двосторонньої співпраці. Тут президенти розповіли про намір звести в найближчій перспективі у Львові Польський дім. Віктор Янукович також зазначив: «15 вересня набула чинності угода про скасування плати за національні візи. Цей документ дасть змогу тисячам громадян заощаджувати кошти, активізувати роботу малого прикордонного руху». І повідомив, що в рамках нинішнього візиту польського лідера буде підписано міжурядову угоду про відкриття нового автомобільного пункту пропуску Нижанковичі—Мальговичі». А Броніслав Коморовський сказав, що Польща щорічно видаватиме понад 200 тис. безкоштовних національних віз українцям.

У рамках візиту Президента сусідньої країни заплановано участь глав держав у ХІ Економічному форумі «Україна—Польща» та відкриття Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму на території Національного історико-меморіального заповідника «Биковнянські могили». Передбачені й зустрічі Броніслава Коморовського з Прем’єр-міністром Миколою Азаровим та Головою ВР Володимиром Литвином. 

Докладніше про це — в наступному номері.