У добре знаної на Тернопіллі волонтерки Лілії Мусіхіної виник черговий задум, як допомогти воїнам, що боронять українську землю на сході. Подумала: а чому б не розмальовувати каски й не продавати їх на інтернет-аукціоні, а відтак ці кошти використати для добрих справ. Своєю ідеєю поділилася  з волонтером, однокурсником і художником Миколою Кафтаном. І, звісно, отримала гарячу підтримку.

Пан Микола працює в обласному центрі викладачем у комунальному закладі «Школа народних ремесел». Навчає дітей живопису, рисунку, композиції. Тож п’ятеро учнів і навіть деякі викладачі з радістю долучилися до втілення  творчої та доброчинної ідеї волонтерів. Лілія принесла спочатку вісім металевих шоломів. Їхня історична цінність в тому, що вони належали учасникам Революції гідності. До слова, пан Микола сам двічі був на Майдані, а тепер власні відчуття народної борні висловив-виклав на полотні. А от першу каску доручив розмалювати учениці. Олеся Лашин вирішила зобразити на ній пейзаж мирного українського села: на пагорбі височить хата в оточенні тополь та інших дерев, до неї в’ється дорога, довкруж цвітуть польові квіти, а неподалік котить хвилі спокійна річка. Цю картину на військовому шоломі першою ж і продали на аукціоні у всесвітній павутині. За неї найбільшу суму виторгували — 360 євро. Згодом Лілія Мусіхіна в соцмережі написала, що реалізація кількох касок допомогла волонтерам зібрати кошти, яких майже вистачить на автомобіль для розвідників. Деякі розмальовані шоломи поїхали в Італію, Монако й Велику Британію, де їх продаватимуть представники місцевої української діаспори.  

Художник Микола Кафтан чергову каску прикрашає кетягами калини, ромашками та волошками. Фото автора

Поки що тернопільські художники розписали олійними фарбами 12 військових шоломів. Сюжети — розмаїті. Переважає козацька тематика, що посилює український дух. Зокрема, славетного Мамая зобразили з кобзою і вірним конем.

Козак Мамай і каску прикрасив. Фото автораНам і без Бога — не до порога. Тож викладач Оксана Іванів на одній із касок вивела образ Матері Божої, що покриває своєю любов’ю та благословенням українське село. А на іншому шоломі маленьке янголятко тримає запалену свічку, над ним напис «Молюсь за Україну». Безперечно, художники не обійшли увагою українські орнаменти та символіку, дві каски вони оздобили петриківським розписом. На ще одній кетяги червоної калини майстри пензля гармонійно поєднали із синіми волошками та білими ромашками.

На деяких металевих шоломах навіть портрети зобразили. На тлі червоно-чорного прапора — мальоване зображення провідника ОУН Степана Бандери та головного командира УПА Романа Шухевича.

Дізнавшись про акцію з касками, до волонтерів прийшов і батько загиблого в зоні проведення АТО Віктора Гурняка. Він приніс головний захисний убір, який Віктор носив на Майдані. Художник Микола Кафтан відтворив образ Героя на повен зріст на тлі блакитного неба та жовтих соняхів. Цей шолом вирішили все-таки не продавати, а вручити родині полеглого бійця.