У пакунках — протизапальні, противірусні препарати й антибіотики. Такий набір медикаментів передав бійцям АТО, які лікуються у Військово-медичному клінічному центрі Північного регіону, в. о. міністра охорони здоров’я України Василь Лазоришинець. За його словами, усе це зібрав оперативний штаб, який створено в міністерстві на час проведення АТО в східному регіоні країни. Цей штаб зібрав гуманітарну допомогу на суму 34,8 мільйона гривень. Надали її різні фармвиробники, сприяла і Всесвітня організація охорони здоров’я, військовому госпіталю передали свою продукцію також вітчизняні виробники ліків.

Василь Лазоришинець розповів, що перед приїздом до поранених бійців, які лікуються у Харкові, він зі своєю командою побував у зоні АТО, зокрема в кількох містах Луганської області: Лисичанську, Рубіжному і Сєверодонецьку. Там вирішували питання щодо перенесення медичних установ, які перебувають на зайнятій бойовиками території. Як зазначив в. о. міністра, уряд України виділив 300 мільйонів гривень на відновлення інфраструктури в Донецькій і Луганській областях. Василь Лазоришинець відзначив роботу медичних працівників у цих регіонах, які добросовісно виконують свої професійні обов’язки і затребувані громадою. Він навів приклад, що в одному з міст, де бойовики розгромили поліклініку, її відновила громада власним коштом.

«Поранення легке, — каже Сергій Дмитришин, — до весілля заживе». Фото автора
«Поранення легке, — каже Сергій Дмитришин, — до весілля заживе». Фото автора

Жодних нарікань не чув Василь Лазоришинець і на тих медпрацівників, які задіяні в зоні АТО чи шпиталях. Вони хоч і не підпорядковані безпосередньо МОЗ, але його керівники та фахівці відвідують як польові, так і стаціонарні лікувальні військові установи.

— Де б я не був, крім слів подяки на адресу медиків, які працюють у зоні АТО, я ніколи нічого не чув, — говорить Василь Лазоришинець. — Чи то звичайна лікарня, чи госпіталь, чи медична рота в зоні бойових дій — всюди про медиків добрі відгуки. Це героїчні люди, в основному волонтери, які йдуть у зону і надають там медичну допомогу. В штабі нашого міністерства є список, в якому значаться прізвища 271 лікаря тієї чи іншої спеціальності, які готові йти на фронт.

Василь Лазоришинець бажає пораненим бійцям АТО швидкого одужання. Фото автора
Василь Лазоришинець бажає пораненим бійцям АТО швидкого одужання. Фото автора

У військово-медичний клінічний центр Північного регіону в. о. міністра охорони здоров’я приїхав уже вдруге. Як і першого разу, він обійшов усі палати, де лікують бійців із зони АТО, поговорив з ними й побажав кожному якнайшвидшого повернення додому, до сім’ї.

— Я родом з Одеси, — розповідає Юрій Нігрей. — Удома на мене чекають мати, дружина і півторарічний син. Дуже за ними скучив. Останній раз бачилися місяців п’ять тому. Про те, що я в госпіталі, вони не знають, не говорив їм. Та й лікуюся тут лише другий день. Потрапив сюди з-під Дебальцевого з легким пораненням руки. Стан задовільний, ставлення — дуже, дуже добре. Я вражений. Для подальшого лікування мають перевести в Одесу — там сподіваюся не тільки одужати, а й побачити рідних. А вже потім повернуся до своїх побратимів — будемо й далі боронити нашу землю від ворога…

Сусід Юрія по палаті — старший лейтенант Сергій Дмитришин. Він служить у 34-му полку територіальної оборони, командир блокпоста. В госпіталь потрапив з-під Горлівки після чергового нападу бойовиків.

— Спочатку був мінометний обстріл, а потім з’явилася мобільна група на трьох бронемашинах, — пригадує Сергій. — Ми напад відбили без втрат: «гості» залишилися у нас. Шкода тільки, що мене зачепило. Я родом із Кіровоградської області. Там на мене чекає мама. Лікуюся в госпіталі десять днів, але мамі сказав, щоб не їхала: сподіваюся, що після поранення дадуть коротку відпустку, і тоді сам поїду до неї. Заспокою, що поранення легке, до весілля, як-то кажуть, заживе. Ну а після побачення — знову на блокпост, до своїх хлопців. І далі прийматимемо непроханих гостей так, як вони того заслуговують. У кожного бійця — історії потрапляння в госпіталь схожі між собою, а от поранення — різні.

— За час воєнних дій на сході України ми поставили на ноги близько трьох тисяч бійців, — розповідає начальник Військово-медичного клінічного центру Північного регіону Віктор Поліщук. — Нині на лікуванні у нас перебуває 404 хворих, із них приблизно півтори сотні поранених — із зони АТО.

Віктор Поліщук зазначив, що за час бойових дій на Донбасі клінічний центр отримав допомоги на понад 3 мільйони гривень. В основному це препарати, необхідна медична апаратура і меблі. І нині госпіталь усім необхідним забезпечений в повному обсязі. Що ж до гуманітарної допомоги від МОЗ, то ліків, як кажуть, багато не буває. І пояснив, що «з початку АТО 90% пацієнтів у центрі становили поранені, решта 10% — хворі. Тепер поранених — 30%, решта — бійці з різними захворюваннями: скаржаться на серце, шлунок, ревматизм». У людей, за словами начальника госпіталю, загострилися хронічні захворювання. Тобто в складних умовах АТО дають про себе знати слабкі місця організму.