На війні кожна хвилина миру на вагу золота. Про це добре знає екіпаж танка старшого прапорщика Володимира Ханча з позивним «Хан». Тож у базовому таборі бійці не марнують вільний час. Необхідно привести до ладу бойову техніку, відіспатися, адже за тиждень вони знову вирушать на передові позиції.

— Щодня спілкуюся з хлопцями з нашого опорного пункту. Вчора їх обстріляли зі 120-міліметрових мінометів, які мали відвести від лінії зіткнення. Проте ми мовчимо і не робимо жодного пострілу у відповідь. Ось таке у нас припинення вогню, — ділиться останніми новинами Володимир.

Старший прапорщик Володимира Ханча має понад 20 років служби у Збройних силах. Більшість часу він прослужив у зенітно-ракетному полку, після скорочення якого продовжив службу в танкових військах. Спочатку — на посаді командира танка, а згодом очолив танковий взвод, яким і досі командує.

Легендарний танкіст Володимир Ханча, відомий як «Хан» (праворуч), із бойовим побратимом Романом Бузінським. Фото надане автором
Легендарний танкіст Володимир Ханча, відомий як «Хан» (праворуч), із бойовим побратимом Романом Бузінським. Фото надане автором

— Для мене і моїх підлеглих усе почалося в березні минулого року, коли наше з’єднання підняли по тривозі. На Рівненському загальновійськовому полігоні пройшли доукомплектування та бойове злагодження. Левову частку підготовки займали практичні заняття з вогневої, тактичної, технічної підготовки, водіння (вдень і вночі). Іноді ми лягали спати о першій годині ночі, а прокидалися о четвертій ранку — і гайда на полігон. Тож практичні навички ми отримали непогані, — пригадує «Хан».

Після інтенсивного навчання — на Донбас. Перший бій назавжди закарбувався в пам’яті Володимира, хоча потім були сотні інших завдань, які виконав екіпаж старшого прапорщика.

— Це було поблизу Савур-Могили, — розповідає Ханча. — Десь о шостій ранку терористи почали наступ на наші позиції. Ми отримали наказ вийти в заданий район і підтримати нашу піхоту вогнем. Вийшли, відстрілялися, піхота зробила зачистку місцевості. А ось під селищем Луганське, коли ми прикривали відхід наших із Дебальцевого, було значно гарячіше, — розповідає військовослужбовець. — Проросійські найманці почали застосовувати тактику танкових засідок. Щойно наша колона з’являється на горизонті, вони вилазять, обстрілюють і знову ховаються у свою нору. Тож ми почали виманювати їх. Виїжджаємо на відкриту місцевість і викликаємо вогонь на себе. Заковтнувши «наживку», бойовики починали нас атакувати, та, щойно виходили з укриття, їх одразу накривали керованими ракетами наші «булати», що нас прикривали. Як стверджує старший механік-водій старший солдат Роман Бузінський, головне під час такої «риболовлі», щоб машина не підвела і стійкий зв’язок був, а решта — справа техніки та везіння.

Успішне проведення таких операцій це копітка праця десятків людей, командирів різних рівнів, розвідників, членів екіпажів. Усе потрібно спланувати й передбачити різні варіанти розвитку подій на полі бою та вміти правильно налаштувати людей. Лише так можна перемогти.

Аркадій РАДКІВСЬКИЙ
для «Урядового кур’єра»