Реконструкція зовнішнього вигляду одного з центрозаврів. Ці ящури були завбільшки з корову, харчувалися рослинною їжею і жили близько 76 млн років тому. (Ілюстрація: Nobu Tamura / Wikipedia)

Вчені з Університету Макмастера і Королівського музею Онтаріо описали в The Lancet Oncology малогомілкову кістку динозавра з роду травоїдних Центрозаврів, і порівняно невеликих ящурів, схожих на трицератопсів. Кістка виглядає трохи дивно, і спочатку вчені думали, що це від того, що вона була зламана і погано зрослася. Але потім будову кістки проаналізували за допомогою комп'ютерної томографії та ектронного мікроскопа, щоб оцінити структуру її клітин, і з’ясувалося, що кістка така дивна тому, що динозавр страждав від остеосаркоми, злоякісної пухлини кісткової тканини.

Це не перший випадок, коли у вимерлих тварин вчені діагностують хвороби кісток: раніше доброякісні пухлини виявляли у рештках тиранозаврів, ту ж остеосаркому нещодавно діагностували у доісторичної черепахи, що жила 240 мільйонів років тому. Але пухлина центрозавра стала першою, яку вчені описали на рівні клітинних структур.

Орест ГОРЯНСЬКИЙ
для «Урядового кур’єра»