Грузини обрали депутатів парламенту. За результатами голосування за партійними списками у першому турі виборів туди потрапили три політичні сили. Провладна партія «Грузинська мрія», яку пов’язують із мільярдером Бідзіною Іванішвілі, заручилася підтримкою 48,65% виборців. На другому місці — опозиційний «Єдиний національний рух», який асоціюють із колишнім президентом Грузії, нинішнім головою Одеської обласної державної адміністрації Міхеілом Саакашвілі. За нього проголосували 27,12% виборців. П’ятивідсотковий бар’єр подолала також партія «Альянс патріотів Грузії».

У другому турі обирали 50 депутатів за мажоритарними списками, оскільки у першому жоден із них не набрав необхідної половини голосів. За результатами другого туру представники «Грузинської мрії» виграли у 48 з 50 одномандатних округів. За мажоритарною системою «Єдиний національний рух» не здобув жодного місця.

Загалом за підсумками двох турів голосування «Грузинська мрія», яка править у країні з 2012 року і яку очолює прем’єр-міністр Георгій Квірікашвілі, отримує 115 зі 150 місць у парламенті, чого достатньо для конституційної більшості, повідомляє Інтерфакс-Україна. Партія «Єдиний національний рух» отримає 27 місць, «Альянс патріотів» — шість. Здобута більшість дає змогу партії влади самостійно сформувати уряд.

Тим часом опозиція заявила про порушення на виборах. «Грузинів позбавили права вільно обирати», — заявив один із лідерів «Єдиного національного руху» Георгій Барамідзе. Проте речниця Центрвиборчкому Анна Мікеладзе повідомила, що вибори у країні відбулися «у спокійній атмосфері, виборці могли вільно висловити свою волю». За її словами, явка під час другого туру становила 37,5%. До окружних виборчкомів за день надійшла 131 скарга переважно процедурного змісту, повідомила речниця.

Програш на парламентських виборах «Єдиного національного руху» став політичною поразкою і для Міхеїла Саакашвілі, який на відстані, очолюючи ОДА, брав участь у передвиборчій кампанії. Регулярно з’являлися звернення Саакашвілі до виборців у різних регіонах Грузії, а його діяльність на посаді очільника ОДА та команди грузинських реформаторів в Україні часто подавали як спроможність оновити не лише Грузію, а й Україну. А також готовність — у разі успіху на виборах — дати новий реформаторський поштовх Грузії, повідомляє радіо «Свобода».

«Ми обов’язково виграємо вибори і захистимо цю перемогу разом із вами — я в цьому не сумніваюся. Нехай ні в кого не буде ілюзій, що мене можна буде усунути від майбутнього відновлення і відбудови Грузії», — таку заяву зробив Міхеїл Саакашвілі в Одесі грузинською мовою, спілкуючись під час відеостріму на Facebook із виборцями в Грузії. У пресі навіть з’являлися повідомлення, що він залишить посаду голови ОДА в разі перемоги своєї партії. Проте схоже, що Міхеїл Саакашвілі найближчим часом до Грузії не повернеться.

Результати парламентських виборів у Грузії мають значення для України передусім тому, що Києву важливо об’єднувати свої дії з грузинською стороною на міжнародній арені щодо протидії російській агресії. Досі українська й грузинська делегації виробляли спільну позицію і підтримували одна одну на майданчиках Парламентської Асамблеї РЄ та ОБСЄ, зокрема в питанні набуття безвізового режиму з ЄС.

Експерти прогнозували, що Київ може стовідсотково розраховувати на політичну підтримку грузинської сторони у разі перемоги на виборах партії Саакашвілі, й пророкували, що з перемогою «Грузинської мрії» Тбілісі почне дистанціюватися від українських проблем. Тож тепер Києву варто брати до уваги, що після оновлення складу парламентських делегацій Грузії в міжнародних організаціях, яке відбудеться після оголошення остаточних результатів виборів, зовнішньополітична підтримка Тбілісі України може послабнути.

Оксана КРАМАРЧУК
для «Урядового кур’єра»