Нині вже можна говорити про результативність «Децентралізаційного марафону», який стартував 21 червня цього року під час ХІІ Українського муніципального форуму. Саме тоді віце-прем’єр-міністр — міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко, перший заступник Глави Адміністрації Президента Віталій Ковальчук та голова Асоціації міст України Київський міський голова Віталій Кличко урочисто оголосили про його початок і поставили підписи на символічному плакаті «1000 громад: на старт!» Цим вони продемонстрували політичну волю різних гілок влади до утвердження справжнього самоврядування та децентралізації влади в державі.
Сам марафон — всеукраїнська акція, ініційована Асоціацією міст України (АМУ) задля активізації процесу об’єднання громад у всіх регіонах нашої держави. У її межах відбуваються виїзні заходи, організовані регіональними відділеннями АМУ за участі місцевих депутатів, представників органів місцевого самоврядування, місцевих активістів, широкої громадськості. Регіональні консультанти АМУ, які працюють в проекті «ПУЛЬС», що фінансує USAID, розповідають про переваги децентралізації, роз’яснюють процеси та етапи об’єднання громад, консультують і допомагають підготувати необхідні документи та проекти рішень для ініціювання об’єднання та формування спроможних громад.
Дуже важливо, що під час таких зустрічей представники об’єднаних територіальних громад, які беруть у них участь, наводять конкретні приклади переваг об’єднання, розповідаючи про позитивні зрушення, які відбулися у їхніх громадах. Так допомагають тим, хто ще остаточно не визначився з вирішальним кроком у бік об’єднання, робити правильний вибір. І якщо врахувати, що протягом липня-жовтня відбулося майже 900 заходів за участі тих, хто прагне знати про реформування не лише теоретично, а й переконатися на практиці у його перевагах, то це тисячі представників місцевого самоврядування, які одержали змогу почути відповіді на запитання, які їх цікавлять. А таких чимало. Та і нових запитань, які виникли останнім часом і на які не завжди знають відповідь представники місцевого самоврядування, теж не бракує.
Приміром, абсолютна більшість пересічних громадян і чимало представників місцевого самоврядування раніше вважали, що система публічних закупівель ProZоrrо їх не стосується. Однак під час практикуму з цього питання в Миколаєві для керівників виконавчих органів міських, селищних рад, заступників сільських голів, посадових осіб, які відповідають за закупівлю товарів, робіт та послуг на Миколаївщині, представники місцевого самоврядування одержали змогу переконатися в протилежному. Зокрема дізнатися, як на практиці завдяки використанню інформаційно-комунікаційних можливостей ProZоrrо можна підвищити ефективність діяльності органів місцевого самоврядування. Збагатила знаннями учасників цього заходу і предметна дискусія стосовно подальшої роботи у системі ProZоrrо та впровадження цього нового інструменту в діяльність органів місцевого самоврядування.
А в Чернігові представники органів місцевого самоврядування різного рівня темою для спілкування обрали питання «Бюджетний процес та забезпечення функцій органів місцевого самоврядування». Тобто те, що найбільше турбує представників самоврядних громад напередодні нового бюджетного року.
Предметна розмова, в якій також взяли участь заступник голови Чернігівської обласної ради Валентин Мельничук, голова Чернігівської міської ради Владислав Атрошенко та заступник голови Чернігівської обласної державної адміністрації Леонід Сахневич, стосувалася зміни у нормативно-правовій базі з питань децентралізації та реформи місцевого самоврядування. А також особливостей формування місцевих бюджетів на 2017 рік, реалізація у 2016-му інфраструктурних проектів за підтримки Державного фонду регіонального розвитку тощо.
Одне слово, зміни, які відбуваються, формують для органів місцевого самоврядування чимало нових викликів. І щоб гідно відповісти на них, необхідно теорію трансформувати у практику, а нові знання — в надійний фундамент для подальшого поступу шляхом реформ.
Юрій ВАСИЛЕНКО
для «Урядового кур’єра»