Педро Аграмунт доводить свою невинуватість, але, здається, марно… Фото з сайту compromat.ws

Першого дня весняної сесії у Страсбурзі в стінах Палацу Європи, де засідають депутати із 47 країн-членів ЄР, спалахнув досі не чуваний скандал. Президента ПАРЄ іспанського депутата від Європейської народної партії Педро Аграмунта звинуватили в політичній корупції. Велика група впливових членів ПАРЄ вимагають його відставки. Хвилю обурення й критики той накликав на себе візитом у Сирію 21 березня у складі делегації депутатів Держдуми РФ.

Під час промови, якою президент ПАРЄ традиційно відкриває сесійний тиждень, Аграмунт заявив, що відвідував Сирію як іспанський депутат, а не як керівник асамблеї, й наголосив, що не підтримує політики сирійського президента Башара Асада. Проте ці аргументи не переконали депутатів. Нідерландський депутат Пітер Омціг на прес-конференції повідомив, що за поїздку Аграмунта до Сирії «сплатив сирійський уряд», а літак, яким політик летів до Дамаска, «належав Міністерству оборони РФ. Педро Аграмунт має почути, що йому висловили члени асамблеї, адже президент ПАРЄ може виконувати свою функції лише тоді, коли має високий ступінь довіри більшості депутатів», — сказав Пітер Омціг. Бюро ПАРЄ вирішило, що Педро Аграмунт має відповісти на запитання депутатів під час відкритих слухань.

Ще одного удару по його репутації завдали звинувачення неурядових організацій з приводу причетності до так званої ікряної дипломатії та його небажання розпочати незалежне розслідування фактів корупції серед членів ПАРЄ. Термін «ікряна дипломатія» вперше згадано у доповіді німецької громадської організації European Stability Initiative, яка у 2012 році оприлюднила доповідь про випадки підкупу доповідачів і спостерігачів ПАРЄ владою Азербайджану. У доповіді йшлося, що європейські політики, серед яких згадано й Педро Аграмунта, отримували коштовності, килими і чорну ікру від представників азербайджанської влади в обмін на схвальні доповіді про стан демократії в цій країні. «ПАРЄ — орган, який обирає суддів Європейського суду з прав людини, і цього має бути достатньо, щоб почати розслідування щодо корупції в ПАРЄ», — зауважив Пітер Омціг, наголосивши, що «імунітет депутата ПАРЄ не повинен стати щитом, який захищає погані справи».

Сам Педро Аграмунт відмовився коментувати драматичні події першого дня сесії. Проте хоч перспектива його подальшого президентства, яке має тривати до січня 2019 року, доволі песимістична, він може зберегти посаду. Адже процедуру імпічменту регламентом асамблеї не передбачено, і за всю історію існування організації таких прецедентів не було. Однак як повідомив кореспондента «УК» віце-президент ПАРЄ, член української делегації Георгій Логвінський, Педро Аграмунт під тиском депутатів ПАРЄ може подати у відставку.