Міжнародні організації та фонди, як відомо, активно підтримують та сприяють самоврядним громадам у їхньому реформуванні. Роблять це водночас шляхом фінансування проектів, які втілюють в Україні спільно з вітчизняними громадськими організаціями. Одним з таких проектів є «Розроблення курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні (ПУЛЬС)», який стартував цього року. Реалізацією його займається Асоціація міст України, яка понад два десятиліття послідовно обстоює права самоврядних громад на справжню, європейського зразка спроможність виконувати свої повноваження спільно з Радою Європейських муніципалітетів і регіонів (CEMR) та Програмою IREX. А фінансову підтримку в реалізації цього проекту надає Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).
Саме в межах проекту ПУЛЬС відбувся нещодавно практикум «Земельні ресурси як джерело наповнення місцевих бюджетів: законодавчі новації» із застосування законодавства у Херсоні. Голови та секретарі міських, селищних та сільських рад області, голови об’єднаних територіальних громад (ОТГ), представники депутатського корпусу, фахівці з питань управління комунальним майном і земельними ресурсами територіальних громад, експерти та науковці обговорили новації у земельному законодавстві, особливості їхнього застосування та економічні результати відповідних змін. Особливе зацікавлення викликала тема збереження та розвитку ресурсної бази територіальних громад, дискусійною стала тема застосування конкурсних механізмів управління земельними ресурсами та нерухомістю територіальних громад.
Про особливості нинішніх земельних відносин, зокрема про визначення кадастрової оцінки землі, необхідність дотримання її цільового призначення та оновлення генеральних планів населених пунктів, розповіла кандидат наук з державного управління Оксана Проніна. Тема, безумовно, зацікавила учасників, оскільки, як зізнаються сільські голови, генеральні плани датовано ще 70-ми роками минулого століття. Крім того, майже в усіх громад виникають спільні проблеми у налагодженні сучасних земельних відносин, зокрема й через колізії в українському законодавстві. Та чи не найбільшим для керівників місцевих самоврядних органів та землевпорядників є питання зовнішнього втручання в місцеві земельні відносини. Коли з їхніми громадами не те що не погоджують, а навіть до відома їх не ставлять, відводячи привабливі ділянки киянам, одеситам та жителям інших регіонів. Часто, зазначають сільські голови, це роблять нібито для відведення наділів учасникам АТО. Насправді ж нові власники не мають до зазначеної категорії жодного стосунку, обурюються представники громад. Під «роздачу» йдуть десятки гектарів, зокрема й пасовища, — зазначив голова Кочубеївської ОТГ Іван Дудар.
Експерти, які брали участь у цьому практикумі, об∂рунтовуючи свої висновки нормами законодавства, зазначили, що кожна громада має самостійно вирішувати питання місцевого значення згідно з ключовими принципами самоврядування, щоб нарешті навести лад в обліку землі та інвентаризувати об’єкти нерухомості. У підсумку представники місцевих громад мали змогу не лише поділитися проблемами, що виникли в процесі налагодження ефективного використання земельних ресурсів як джерела наповнення бюджетів, а й отримати відповіді на наболілі питання.
Володимир НИКОНЕНКО
для «Урядового кур’єра»