НОРМОТВОРЧІСТЬ

Профільний закон істотно спрощуватиме роботу судової ланки та функції захисників

Керівник головного управління з питань судоустрою Адміністрації Президента Андрій Портнов провів брифінг, аби розповісти представникам ЗМІ про головні положення трьох законодавчих ініціатив Віктора Януковича.

За словами посадовця, важливим проривом принаймні для діяльності вітчизняних адвокатів стане підписаний учора главою держави Закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», який набуде чинності вже за кілька днів. Адже в документі закладено якісно нову систему формування органів адвокатського самоврядування, яка розширює професійні права та гарантії.

Підписаний документ узаконює безкоштовний захист. Фото з сайту i.allday.ru

«Тепер тільки адвокати формуватимуть свої органи самоврядування, вищі керівні органи і відповідатимуть за кваліфікаційно-дисциплінарну політику, — пояснив Андрій Порт?нов. — Законом прямо забороняється втручання в адвокатську таємницю, унеможливлюється проведення негласних слідчих дій. За кілька днів українські адвокати отримають якісно нові повноваження й функції, запрацює нова система гарантування їхньої незалежності. А в 60-денний термін усі адвокати України — 33 тис. осіб — зможуть збирати з’їзд для обрання вищих органів адвокатського самоврядування».

Та для пересічних українців цей закон важливий іншим аспектом. Окреме положення документа передбачає надання безкоштовної адвокатської допомоги громадянам. А незахищені верстви населення матимуть право, окрім адвокатської допомоги, ще й на безкоштовну підготовку документів, пов’язаних із цивільним та господарськими процесами.

Цього ж дня Президент підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції». Торкнулися вони  Закону «Про судоустрій і статус суддів», Цивільного, Господарського кодексів, Кодексу про адміністративні правопорушення, Кодексу адміністративного судочинства.

Завдяки нововведенням громадяни за згодою матимуть змогу брати участь у різних судових процесах в режимі відеоконференцзв’язку. В такий спосіб держава намагатиметься зменшити витрати українців на поїздки до судів, які розташовані за багато кілометрів від місця проживання. Натомість участь у будь-якому судовому засіданні можна буде взяти з приміщення райсуду.

 Посадовець у цьому контексті нагадав: «З минулого року така норма діє в кримінальному процесі. Тепер глава держави підписав і запровадив цей механізм у цивільному, господарському та адміністративному процесах», — сказав він, додавши, що нині в країні 100% апеляційних судів оснащені системами відеоконференцзв’язку. А в Київській та Закарпатській областях цей механізм навіть практикується.

Третьою ініціативою глави держави стало подання до парламенту проекту закону «Про внесення змін до Закону «Про уповноваженого Верховної Ради з прав людини в Україні». Цим кроком у нас буде запроваджено національний превентивний механізм. У цьому контексті Андрій Портнов нагадав: згідно з протоколом до Європейської конвенції проти катувань та інших жорстких, нелюдських або принижуючих гідність видів поводження і покарання наша країна, як і інші держави-учасниці Ради Європи, мають підтримувати на національному рівні один або кілька органів, представники яких повинні без попередження відвідувати місця утримання громадян.

«Національний превентивний механізм визначатиметься законом як система регулярних відвідувань омбудсменом місць утримування осіб з метою недопущення катувань, інших жорстких та нелюдських видів поводження з людиною», — акцентував він. Це в’язниці, слідчі ізолятори, інтернати, заклади примусового лікування, будинки дитини тощо.