ІНДИКАТОР ЕКОНОМІКИ

Інвестиційна привабливість України знизилась до рівня показників третього кварталу 2009 року

Індекс інвестпривабливості України, що розраховується Європейською бізнес асоціацією (ЄБА), за підсумками третього кварталу 2011 року опустився до рівня 2,56 за п’ятибальною шкалою, що є істотним падінням порівняно з другим кварталом 2011 р. (тоді цей показник становив 3,39). Такі результати щоквартального дослідження  грунтуються на опитуванні керівників компаній—членів асоціації. 

Сприйняття інвесторами ринку України різко погіршилось, що обумовлене низкою як внутрішніх причин — нестабільністю економічної та правової сфер усередині країни, так і зовнішніх — глобальною ринковою турбулентністю. Рівень довіри українських інвесторів знизився настільки вперше за два роки.

Основні компоненти індексу інвестиційної привабливості мають такі оцінки: поточний інвестклімат одержав найнижчі показники — 2,3; складова «зміна клімату за попередні три місяці» оцінена на рівні 2,5; прогнози щодо інвестиційного клімату досягли середнього значення 2,7.

Респонденти відзначали, що на ринку і в економіці України домінують негативні тенденції. Часто інвестори скаржилися на посилення тиску з боку владних структур (12%), укорінення корупції (11%), труднощі у сфері оподаткування, особливо з відшкодування ПДВ, і загальну ринкову нестабільність (по 9%).

Відповідаючи на запитання про позитивні зміни і зрушення, які мали місце у третьому кварталі цього року, дві третини респондентів (66%) зазначили, що жодних позитивних змін не відбулося. На думку ЄБА, цей факт ще раз свідчить, що за часів ринкової нестабільності й у передчутті економічної кризи внутрішня економічна політика країни має бути більш гнучкою, прозорою і адаптованою під потреби бізнесу, який є рушійною силою розвитку і відновлення ринку.

«Результати індексу свідчать про те, що впевненість інвесторів слабшає, а для її відновлення потрібні дієві структурні реформи з боку влади», — наголошується в дослідженні.

За словами президента Європейської бізнес асоціації, генерального директора Dragon Capital Томаша Фіали, «три місяці тому, коли були оголошені результати індексу за другий квартал 2011 року, ми висловлювали побоювання, що в третьому кварталі показники можуть зазнати значної корекції, тому що бізнес спостерігав повільну динаміку реформ і незначну кількість відчутних позитивних зрушень для нього від впровадження законодавства в найважливіших питаннях — подолання корупції, верховенство права, дерегуляція, зменшення податкового тиску тощо». Але, за його словами, на жаль, реальні показники виявилися набагато гіршими, ніж очікувалося. Останні показники індексу настільки знизилися, що досягли рівня кризового 2009 року. Погіршення ситуації на міжнародній арені відіграє не останню роль в падінні показників індексу. Тепер чекати швидкого покращення ситуації ми не можемо, отже за таких обставин місця для подальших помилкових стратегічних кроків немає», — наголосив Томаш Фіала.