ФЕСТИВАЛЬ

Луцька міськрада вкотре продемонструвала європейський рівень організації дозвілля

Як відомо, свого часу тоді ще Лучеськ (нинішній Луцьк) фактично виконував роль другої столиці європейської супердержави — Великого князівства Литовського. Саме його обрали місцем проведення з’їзду європейських монархів. Узимку 1429 року сюди з усього континенту прибули наймогутніші люди того часу та 15 тисяч їхньої свити. Сім тижнів тут відбувалися наради щодо протидії османській експансії та розв’язували інші актуальні проблеми. Фактично це була перша спроба європейської інтеграції. Через століття її головна мета — зробити Європу безпечнішою — привела до створення нинішнього Європейського Союзу.

Феєрія вогню. Фото автора

Про розваги (а як же без них?!), що були в дорогих гостей великого князя литовського Вітовта, вже всьоме нагадав культурно-мистецький проект «Ніч у Луцькому замку». Його організатором за сприяння обласної влади та спонсорів виступила Луцька міська рада.

— На проведення заходу, що на короткий час повертає його учасників в атмосферу старовини, ми не використали з бюджету жодної гривні, — зазначив міський голова Луцька Микола Романюк. — Упевнені, що проведення його сприятиме просуванню туристської привабливості міста.

Майже трьом тисячам глядачів, які право побувати в атмосфері Середньовіччя придбали за 120–150 гривень, нудьгувати було ніколи. Адже організатори та учасники арт-шоу забезпечили глядачам неабиякий вибір розваг.

Заворожили глядачів дівчата з музичного гурту середньовічної музики «Eupnorica». Фото автора

У цьому переліку — і продукція народних ремесел, і спілкування з талановитою луцькою художницею Зенею Рубан, і майстер-класи з ковальства, і середньовічні танці, і стрільба з лука. А ще — фотографування з лицарями із клубів історичної реконструкції «Паладін» (м. Львів), «Аквітанія» та «Лучеськ».

Знайшлося під давніми мурами місце і тематичним екскурсіям у далеку минувшину, і неквапливим розмовам із видавцями історичної та краєзнавчої літератури. Засновник і директор видавничого дому «Твердиня» Микола Мартинюк, до речі, постав перед своїми читачами в образі ченця. І для глибшого занурення в історію пропонував свою книжку «Під стінами твердині».

Як зібрались ковалі... Фото автора

— Свого часу Луцький магістрат за великі гроші просив магістрат ще одного українського міста прислати виконавця для реалізації вироку і страти якогось засудженого на смерть негідника, — підігруючи йому, розповідаю середньовічну історію про дефіцитного ката, що свого часу трапилася в Луцьку. — На що незабаром отримав лист із відмовою, яка зводилася до такого: кат — професія дефіцитна, бо ніхто ним працювати не хоче, а ви його можете зманити більшою платнею та кращим житлом.

Не проходили осторонь гості й повз кулінарні спокуси у вигляді шматочка засмаженого на рожні вепра, ароматних шашликів, кулешу, що парував, підсмажених ковбасок під чарку дорого питного меду. Але головним таки було мистецьке дійство. Високий клас його, до речі, показали театри стародавнього танцю «Belriguardo» (Польща) та «Джойссанс» (м. Київ), музичні гурти середньовічної музики«Irdorath» (Білорусь) та з Чехії.

Лицарі в обладунках додавали святу особливого шарму. Фото автора

Несподіванкою для гостей стала обіцяна міським головою Миколою Романюком «бомба» — 3D-відеоінсталяція «Містерія часу». Рівно опівночі під звуки музики раптом почали крутитися навколо своєї осі… окремі поверхи 27-метрової В’їзної вежі замку; вікна й окремі частини її почали розсипатися, а коли твердиня зовсім зруйнувалася — із мороку почали почергово виринати лицарі та князі. На щастя, руйнування однієї з найкрасивіших архітектурних перлин нашої країни було віртуальним і завершилося повним комп’ютерним відновленням та появою величезного герба міста.

Гостей мистецької імпрези біля Владичої вежі зустрічали пелюстками троянд. Фото автора

Містерію ночі органічно доповнили виступ акторів київського театру вогню «К.О.Т», світлоінсталяція «З глибини віків», а також театралізована подорож «Сходження до світла» у В’їзній вежі.

Це дійство запам’ятається надовго. Фото автора

А світанок гості оборонної твердині зустріли під виступи популярного литовського гурту «Zalvarinis» та спів блискучої грузинської співачки Ніно Катамадзе, яка заради цього виступу спеціально приїхала на Волинь. Ніч у Луцькому замку вона назвала «казкою, в якій хочеться і хочеться жити».