ЄВРОСТАНДАРТИ

Голландські юристи поділилися досвідом боротьби з відмиванням коштів

Щоб наша держава правильно та ефективно розвивалася у напрямі європейської політики і мала перспективи тісної співпраці з Європейським Союзом на підставі угоди про Асоціацію, вона повинна вдосконалювати законодавчу систему, поступово впроваджуючи міжнародні та європейські стандарти у різні сфери життя українського суспільства (права людини, соціальні права, боротьба з корупцією, конституційне та виборче право, сільське господарство, промисловість, банківська система тощо). Для стабільного процвітання суспільства один із найпріоритетніших принципів діяльності ЄС та його країн-членів — забезпечення права й свободи людини та стабільна, конкурентоспроможна економіка. Україна ж за роки незалежності зробила чимало реформ у державному устрої, проте економічного благополуччя, про яке ми всі мріємо, поки що не досягла…

Експерти Євросоюзу прагнуть поділитися досвідом із вітчизняними фахівцями щодо законотворчості. Одна з країн-засновниць ЄС — Королівство Нідерландів — успішно просуває європейські стандарти у багатьох галузях і реалізує їх на практиці, зокрема у роботі парламенту й органів виконавчої та судової влади. Інститут законодавства Верховної Ради України разом з Інститутом імені Т.М.С. Ассера — Центром міжнародного та європейського права (м. Гаага, Королівство Нідерланди) створили спільний проект «Роль законодавця у зміцненні верховенства права на основі європейських та міжнародних стандартів». Цей проект надає можливість вдосконалити і зміцнити вітчизняну правову систему.

Завершальним етапом плідної співпраці українсько-голландських фахівців став круглий стіл «Реалізація європейських стандартів у законодавчій діяльності України». Під час засідання, що відбулося у Києві в Інституті законодавства Верховної Ради України, обговорювали питання про застосування правових євростандартів у різних галузях життя нашої держави.

Впровадження європейських правових норм у національне законодавство представив на яскравому прикладі боротьби зі злочинним відмиванням грошей і збагаченням у Нідерландах доктор Вібе Доума, провідний науковий співробітник відділу досліджень Інституту ім. Т.М.С. Ассера.

— Якщо багата людина не може довести, що вона заробила такі великі гроші легальним шляхом, то все її майно і капітал конфіскують, — зазначив він. — Таким чином за останні роки до бюджету нашої країни надходить п’ятдесят мільйонів євро. Хоч ця цифра не остаточна і уряд вважає, що вона може збільшитися у кілька разів…

Можна лише уявити, якби в Україні застосували процедуру конфіскації до наших мільйонерів, то наш бюджет поповнився б цифрою, яка б перевищувала голландський у кілька десятків разів…

— Звичайно, Україна вдячна іноземним партнерам за надання досвіду щодо реалізації євростандартів, — наголосила у своєму виступі Олена Київець, завідуюча відділом європейського права і міжнародної інтеграції Інституту законодавства Верховної Ради України, доктор юридичних наук. — І ми поступово впроваджуватимемо їх у всі сфери суспільства, але дуже важливо, щоб ці стандарти були доцільними і, перш за все, відповідали національним та економічним інтересам нашої країни.

Також під час зустрічі учасникам було презентовано нове видання Інституту законодавства Верховної Ради України «Європейські правові стандарти та їх імплементація в українське законодавство». Воно розраховане на народних депутатів України і всіх тих, чия діяльність пов’язана з чинним законодавством нашої держави.