ДЕНЬ НАУКИ 

Унікальні розробки вчених потребують підтримки держави

У ці травневі дні проходить п'ятий Всеукраїнський фестиваль науки, приурочений до професійного свята вчених. За словами президента НАН України академіка Бориса Патона, мета заходу - широке інформування суспільства про наукові досягнення і практичні розробки вітчизняних наукових установ і вищих навчальних закладів. У рамках фестивалю передбачається проведення багатьох різноманітних за формою і змістом заходів, розрахованих на різні категорії учасників, - дні відкритих дверей в академічних установах і вишах, виступи провідних вітчизняних та іноземних вчених з популярними лекціями, виставки, екскурсії до лабораторій і музеїв, засідання "круглих столів", презентації інноваційних розробок, демонстрації науково-популярних фільмів тощо.

Загалом у рамках V Всеукраїнського фестивалю науки, котрий проходить у рік, про- гoлошений ЮНЕСКО Роком хімії, заплановано проведення понад 1000 заходів, які відбудуться в Києві, обласних і райoн?них центрах України. Особливість нинішнього: в роботі, крім НАН і галузевих національних академій, бере участь Національний центр "Мала академія наук".

На думку Бориса Патона, це сприятиме залученню молоді до дослідницької роботи. Завдання надзвичайно актуальне, оскільки з кожним роком проблема поповнення наукових кадрів загострюється.

Тим часом, як повідомив віце-президент НАН України Антон Наумовець, лише в системі НАН 100 науково-дослідних інститутів і 70 різних установ, прирівняних до них. Всього там задіяно 42 тис. співробітників. Щороку науковці пропонують до впровадження нові унікальні розробки. Проблема в тому, що не всі вони доходять до споживача. Тому одне з найголовніших завдань фестивалю - привернути увагу до напрацювань учених. Тож фестиваль - своєрідний заклик до суспільства активніше впроваджувати наукові розробки в життя.

Антон Наумовець зазначив, що вчені готові запропонувати актуальні напрацювання, які можуть забезпечити ефективну віддачу в галузі енергозбереження, медичної техніки, інформаційних технологій тощо. Відзначалось, що, на жаль, українські вчені покидають державу, оскільки не можуть в умовах економічної скрути реалізувати свій потенціал. Водночас єдиним показником інтеграції України до глобального економічного процесу є показник освіти і науки.

Саме завдяки зусиллям учених, які, попри всі труднощі, роблять свою справу. Однак Україна, як підкреслювалось, займає 112 місце серед 132 країн по впровадженню високотехнологічних процесів. Отже, використання наукового потенціалу у нас давно перезріло. Як і захист авторських прав вчених. Тому за кордон втікають не лише вчені, а й готові напрацювання. На запитання кореспондента "Урядового кур'єра", де активніше і продуктивніше використовують роботи вітчизняних вчених - у нас чи за кордоном, Антон Наумовець відповів, що в Україні. Будемо сподіватись.