ІНФРАСТРУКТУРА

Львів отримає гроші на модернізацію теплопостачання

Говорити за такої спекотної погоди про теплопостачання ніби й не випадає: до зими ж далеко! Та у Львові переконані, що літо — саме час зайнятися підготовкою до зими. Так має чинити добрий господар. Та де знайти фінанси? Йдеться ж про мільйонні вкладення! Однак у місті знають, де взяти дешеві гроші, — не перший рік співпрацюють з Європейським банком реконструкції та розвитку. А в цій фінансовій інституції знають і позичальника: авторитет відповідального клієнта, власне, й відкрив українському місту «зелене» світло на отримання позики ЄБРР для модернізації локального централізованого теплопостачання в Україні.

Найбільший грант

А вже куди спрямувати отримані кошти, в ЛКП «Львівтеплоенерго» давно чітко сплановано. Їх інвестують у модернізацію та реконструкцію централізованого теплопостачання в місті. Відтак Львів матиме енергоефективну систему теплопостачання, водночас істотно зменшаться експлуатаційні витрати, будуть розв’язані проблеми екологічного характеру, адже вдасться знизити викиди в атмосферу вуглекислого газу. Довгоочікувані угоди муніципальна влада Львова днями підписала з європейськими фінансовими інституціями у Львівській міській раді.

Львів отримає від ЄБРР позику в 20 мільйонів євро на вигідних умовах (5% річних), терміном на 13 років. Ці кошти спрямують на реконструкцію й модернізацію теплових мереж, установку газових міні-ТЕЦ для виробництва тепла та електроенергії, заміну застарілих магістральних трубопроводів і встановлення систем контролю. Це дуже велика і конче потрібна міському комунальному підприємству інвестиція, наголосив міський голова Андрій Садовий. А 10 мільйонів євро, за словами посадовця, — це грантові кошти, які Львів отримає як подарунок для громади і які будуть використані для поліпшення теплопостачання в місті. Зокрема встановлять індивідуальні теплові пункти (ІТП), і ця угода більше стосується споживачів, населення. Згадана грантова угода — одна з найбільших в Україні, які дотепер надавали для розв’язання проб?лем енергозбереження.

— Ці угоди надзвичайно важливі для міста. Йдеться про якість проживання людей. Це і встановлення великої кількості ІТП, і диспетчеризація підприємства. Це підвищить якість послуг, оптимізує всі процеси.

І підніме рівень працівників, систематизує роботу, завдяки чому подача тепла у Львові не відрізнятиметься від теплопостачання у європейських столицях, — розповів Львівський міський голова Андрій Садовий.

Економію вже порахували

Реалізувавши цей проект, теплопостачальники щорічно економитимуть використання природного газу (майже 7 мільйонів кубометрів), електроенергії (2900 МВт), води (15900 метрів кубічних). На 80 тисяч тонн за рік скоротяться викиди вуглекислого газу. Після завершення проекту майже в половину помешкань міста подаватимуть якісне тепло, а в крани — екологічно чисту гарячу воду.

Львів’яни, звісно, за таку модернізацію, бо, як і жителі інших міст, потерпають через перманентні аварії на тепло?трасах, холодні батареї у помешканнях, вимушений оплачений «холодомор» (домогтися перерахунку непросто — знає кожен, хто пробував відвоювати хоч гривню в комунальників). Та не менше їх цікавить, як реконструкція вплине на тарифи. Фахівці переконують: модернізація системи теплопостачання кишень львів’ян не спустошить. Натомість збільшиться надійність роботи всіх підрозділів — планується замінити обладнання, місце якого радше в музеї, адже термін експлуатації його давно минув (30—60 років), тому втрати в мережах сягають 40%. Завдяки реконструкції втрати зменшаться до 6–7%.

Основні роботи розпочнуться наступного року, а до кінця нинішнього необхідно пройти всі тендерні процедури, погодження. Після чого будуть оголошені міжнародні тендери та визначені переможці. Контролюватимуть реалізацію проекту фахівці, яких визначить банківська установа. Це вигідно громаді міста, позаяк гарантуватиме надійність роботи і забезпечить мінімальні затрати.

Як повертати кредит?

— Це окупний проект. Відшкодовуватимемо кредит та сплачуватимемо відсотки власним коштом і зекономленими фінансовими ресурсами. На першому етапі розпочнемо зі зменшення затрат енергоносіїв, — розповів директор ЛКП «Львівтеплоенерго» Степан Пакіж. — За рахунок цієї економії повертатимемо кредит у перші 10 років. В перспективі економія стане основою, бо в енергетиці надійність когенераційних установок і мереж розрахована до 30 років.

Матимуть користь і мешканці будинків, тепло для яких вироблятимуть ІТП. В будинку теплоносій можна використовувати як на гарячу воду, так і на опалення, а вже самі люди визначатимуть правила й режими споживання. До того ж, власникам помешкань не треба буде чекати початку сезону опалення — за необхідності його можна ввімкнути швидше та відрегулювати. За словами Степана Пакіжа, за грантові кошти в середніх за розміром будинках облаштують 1 ІТП, у великих — 2 ІТП.

— Це найбільший грант, який ми підписали в Україні, — наголосив керівник Фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та екології (E5P) Андерс Люнд. — Львів, і зокрема ЛМКП «Львівтеплоенерго», став першим українським містом, який отримає таку велику суму від фонду, що надає українським муніципалітетам гранти. Головні донори цих фондів — Швеція, Сполучені Штати, Євросоюз та інші країни. Одним з донорів є також Україна. Програма економічної ефективності та довкілля підписала вже 5 договорів з різними муніципалітетами України. Сьогоднішній договір стосується гранту на 10 мільйонів євро між Львовом, комунальним підприємством та банком. І це дуже добрий продукт, який має великі переваги для міста, для підприємства, мешканців та довкілля. Вигідний проект ще й тим, що його можна зменшити чи збільшити у масштабах і застосувати до інших міст України. Численні компоненти можна використовувати окремо або в сукупності, як це робиться у Львові. Львів може стати таким собі адвокатом, який заохочуватиме енергоефективність серед інших міст України.

Підписана угода й авторитет Львова як надійного позичальника передає естафету ще одному масштабному проекту — прокладанню нового трамвайного маршруту до одного з найбільш заселених житлових мікрорайонів. Тож уже в серпні вирішуватиметься доля надання позики на будівництво трамвайної колії на Сихів.