НАГОЛОС 

Напрямок політичного, економічного і соціального розвитку країни повинна визначати наукова еліта
 

Таке твердження Президент Віктор Янукович озвучив членам Національного інституту стратегічних досліджень, відкриваючи урочистості з нагоди 20-річчя створення цієї наукової установи. У приміщенні Національного центру ділового та культурного співробітництва «Український дім», окрім цього, відбулася й конференція, присвячена національним стратегіям в епоху глобальних трансформацій.

До її порядку денного увійшли дві теми: «Світ у пошуках нових моделей розвитку» та «Нова роль національної стратегії у сучасному вимірі». Провідні науковці країни, експерти аналітичних установ, представники органів державної влади та громадських об’єднань намагалися дійти консенсусу. І здебільшого відповісти на запитання: «Чи готова Україна до нової сучасності?», «Яка філософія майбутнього переможе: конфлікт цивілізацій чи боротьба за стратегію майбутнього?», «Україна — Європа: якою може бути спільна платформа щодо подолання цивілізаційних та геополітичних викликів XXI ст.?».

«Ефект метелика» не оминути

Свою позицію щодо важливості цих питань Віктор Янукович озвучив так: «Пам’ятаєте «ефект метелика» — коли змах крил комахи в одній частині світу може спровокувати тайфун на іншому кінці Землі? Незначна економічна чи політична проблема в одній країні може спровокувати світову системну кризу, як це було в 2008—2009 рр. Маємо бути готові до того, що подібні проблеми виникатимуть знов і знов. Будь-яка трансформація руйнує старі структури, штампи, ідеї. Кожен народ, держава мають знайти відповідь на виклики і проблеми світового розвитку. У нас немає часу на вичікування. Той, хто починає модернізаційні зміни пізніше, — програє».

За його словами, стратегія довгострокового розвитку передбачає у внутрішній політиці глибоку системну модернізацію економіки, соціальної політики, державного апарату, гуманітарної сфери, а у зовнішній — поступальний розвиток відносин з країнами Великого Заходу (ЄС, США), посилення співпраці з Євразійськими країнами, країнами Тихоокеанського басейну (тут цікавими є об’єднання ШОС, АСЕАН). Тож аби стати однією з найбільш розвинених у світі, Україні слід поєднати євроінтеграційні прагнення з планами глобального партнерства.

Глава держави позитивно оцінив вплив Національного інституту стратегічних досліджень на політичну, економічну модернізацію країни, розробку стратегій соціально-економічного розвитку регіонів. Окремо було відзначено й напрацювання працівниками установи зважених підходів до реалізації реформ в освітній галузі, культурній політиці, заходів із консолідації українського суспільства, підготовці роботи Конституційної асамблеї. «Особливу роль відіграють ваші дослідження і практичні пропозиції у сфері національної безпеки, при підготовці рішень РНБО. Зараз це команда однодумців, сплав досвіду і молодості. Ви здатні вирішити надскладні інтелектуальні завдання», — резюмував Віктор Янукович.

Феміді слід розплющити очі

Відкриваючи конференцію, директор Національного інституту стратегічних досліджень Андрій Єрмолаєв серед головних чинників, які нині постали на заваді до вироблення національної стратегії, назвав старіння нації, песимізм, відчуття нещастя, втрату ідентичності при житті, соціальну жорстокість, високий рівень індивідуалізації, доповнений соціальним розпачем і готовністю виживати за рахунок іншого, трофейність, деінтелектуалізацію еліти, слабку культурну та гуманітарну сфери. «Нам потрібно забезпечити ситуацію, коли позиція кожного українця піде на користь нашому національному проекту. Тоді Україна зможе зберегти і посилити свою спільноту», — сказав він.

Потім слово тримав доктор економіки Університету Женеви, почесний доктор права Йоркського університету та університету Альберти Богдан Гаврилишин. На його переконання, Україна не готова до нової сучасності, веде штучну боротьбу за стратегію майбутнього. «Україні потрібно тісніше співпрацювати з Норвегією, Швецією, Швейцарією, Німеччиною. Вважаю ці країни нормальними за рівнем економічного добробуту для населення, симбіотичністю за природою, яка виключає її руйнування, засмічення, — такою є позиція науковця щодо спільної платформи нашої держави з Європою. — Капіталізм вже віджив себе. Для України шанси зрозуміти це, перетворитись і розвиватись ще є. Вона молода держава з молодою економічною системою, яку легко змінити».

Оптимізм він вбачає в тому, що нове покоління мислить глобально, тож зможе відповісти на нові сучасні виклики, незважаючи на нинішній політичний, економічний і соціальний стан.

А член президії НАН України Володимир Горбулін говорив про відсутність надійної перспективи у майбутньому. Він прирівнює Україну до Феміди із заплющеними очима, оскільки вона ніяк не може визначитися із геополітичною самоідентифікацією: піти європейським шляхом чи звернути до геоекономічного простору.

«Стратегічний партнер США залишається ключовою гарантією нашої безпеки, євроінтеграція ж має лишатися основою зовнішньої політики, незалежно від того, як швидко Україна стане членом ЄС. Альтернативи європейському розвитку нема. Із Росією нас поєднують історичні, культурні зв’язки — не лише газ — ця країна своєрідний камертон, який вибудовує світогляд мільйонів українців. Однак нам потрібні гарні відносини з Росією не шляхом однобічних поступок», — вважає він.

Окрім цього, за роки незалежності Україна постійно губила та знаходила свій геополітичний курс. І нині вона живе без стратегії національної безпеки через відсутність замовлень на стратегічні дослідження з боку влади. Наостанок він висловив сподівання, що РНБО вдасться втілити заплановані завдання у життя.