Протягом тижня в обласному центрі тривали святкові заходи, присвячені 100-річному ювілею Миколаївського обласного краєзнавчого музею «Старофлотські казарми». Так, у Миколаївському академічному українському театрі драми та музичної комедії пройшли збори, яким передувала церемонія спецпогашення конвертів, випущених до ювілею. Такий подарунок закладу зробила «Укрпошта». На конверті зображено фасад будівлі обласного краєзнавчого музею, над яким у вензелі напис «100 років». Тираж конвертів — 60 тисяч примірників.

Нині обласний краєзнавчий музей має власне приміщення у Старофлотських казармах. Фото надане автором

Привітати заклад із знаковою датою завітали керівники області, міста Миколаєва, представники закладів культури з усієї України та інших держав. «Сторіччя музею — це й сто років нашої історії, — сказав на урочистостях голова облдержадміністрації Микола Круглов, — то пам’ять про наших предків. Ще багато треба зробити, щоб наш музей став духовним центром не лише області, а й півдня України». В цей день нагороди від обласної і міської влади отримали кращі працівники музею, які присвятили себе копіткій та дуже потрібній справі — збереженню культурних, художніх та історичних надбань Миколаївського краю.

Як зазначив директор Володимир Михайлов, «нині обласний краєзнавчий музей — візитна картка міста, визнаний центр краєзнавчих досліджень, культурного та естетичного виховання. Загальна кількість експонатів основного фонду закладу налічує понад 200 тисяч. Найбільш давні датовані епохою пізнього палеоліту, наймолодші — сьогоднішнім днем. Це унікальні колекції предметів археології та етнографії, зброї та стародруків, документальних джерел та пам’яток природи».

Офіційною датою відкриття музею вважають саме грудень 1913 року. Хоч його історія почалася ще у 1804–1806 роках, коли в Миколаєві створили Кабінет рідкісних речей, де містилися колекції мінералів, археології та нумізматики.

Миколаївський обласний краєзнавчий музей справді один із найстаріших в Україні. У лютому 1912-го до Миколаївської міської управи звернулися нащадки померлого у 1909 році Еммануїла Петровича Францева, власника унікальної природничої колекції. Згідно з його заповітом колекція дарувалася місту, для чого потрібно було виконати низку вимог: надати відповідне приміщення та зберегти цілісність колекції. Миколаївською думою була організована спеціальна комісія зі створення музею, до якої увійшли гласні думи та відомі у місті громадські діячі. Пізніше прийнято рішення створити музей та надати йому приміщення в центрі міста. Миколаївці почали передавати комісії експонати для майбутнього музею. Першим директором став Сергій Гайдученко, юрист за фахом, гласний міської думи, член правління Миколаївського відділення товариства «Просвіта».

На початку 1920-х років музей став іменуватись історико-археологічним, а природничу колекцію виокремили в музей. Напередодні війни він отримав назву «Миколаївський обласний історичний музей». Після визволення Миколаєва співробітники провели реекспозицію, реставрували експонати. 1 грудня 1950-го відбулось об’єднання обласних музеїв — природничо-краєзнавчого та історичного — в Миколаївський обласний краєзнавчий музей, яким він є нині.

Для діяльності музею 1960–1990-х років характерна активізація наукової роботи. Відкривалися нові музеї на підприємствах й у школах Миколаєва, у районних центрах та селах Миколаївщини. Співробітники обласного краєзнавчого музею надавали їм методичну та практичну допомогу. Розширився і сам обласний краєзнавчий музей за рахунок створення філій: у 1972-му відкрито Очаківський військово-історичний музей ім. О. В. Суворова, у 1975-му —  му?зей «Підпільно-партизанський рух на Миколаївщині в роки Великої Вітчизняної війни. 1941–1944 рр.», 1978 рік став роком появи Музею суднобудування і флоту. У 1980-ті роки філіями обласного краєзнавчого музею стали Первомайський краєзнавчий музей та музей «Партизанська іскра» с. Кримка Первомайського району.

Нині Миколаївський обласний краєзнавчий музей — потужне об’єднання. Щороку заклад та його філії відвідують понад 150 тисяч екскурсантів. Донедавна протягом майже 80 років він розташовувався на території католицького костьолу. І тільки у 2012-му відсвяткував своє новосілля. Під музей була відреставрована одна з будівель історико-архітектурного комплексу «Старофлотські казарми», куди і переїхав обласний краєзнавчий. Тож віковий ювілей музей зустрічає у власному комфортному, просторому приміщенні.