У Тернополі відбувся перший Всеукраїнський фестиваль дитячого кіно, анімації та телебачення «КіноХвилька», який запропонував юним глядачам різножанрову змістовну програму. Його ініціатор заступник Тернопільського міського голови Леонід Бицюра каже, що завдяки співпраці з державною студією «Укранімафільм» діти переглянули понад 30 мультиків, комедійний мюзикл «Трубач», 3D-анімаційний фільм-фентезі «Микита Кожум’яка», який торік вийшов на екрани.

Величезний інтерес викликали репрезентації анімаційних студій, серед яких «Новаторфільм», що відома за пізнавальним проектом «Моя країна — Україна». Учасники фестивалю побували на майстер-класі його режисера і художника-мультиплікатора лауреата Шевченківської премії, володаря «Срібного ведмедя» Берлінського кінофестивалю Степана Коваля. «Домовилися, що окремий такий підпроект розвиватимемо в Тернополі», — поділився новиною Леонід Бицюра.

Серед найцікавіших заходів фестивалю — майстер-класи для дітей. Фото автора

Із задоволенням розповідали дітворі секрети професії мультиплікатори з різних міст країни: киянка Людмила Ткачикова, Роман Дзвонковський з Івано-Франківська, харків’янка Світлана Дахіна.

Зібрала аудиторію і презентація творчості учасників гуртка Тернопільського обласного центру науково-технічної творчості школярів та учнівської молоді «Руда миша», які два роки тому почали займатись анімацією. Його керівник Олена Мудра — авторка дитячої програми «Телевітамінки», яка виходить на одному з тернопільських телеканалів. Її представляли і на Міжнародному фестивалі «Дитятко» в Харкові. Там гуртківці й загорілися бажанням займатися мультиплікацією. Перший створений мультик надихнув і дітей з порушенням слуху, які теж почали відвідувати заняття в гуртку. Деякі творчі здобутки «Рудої миші» показали на «КіноХвильці».

Режисер Світлана Погасій з Києва також спромоглася три роки тому відкрити кіношколу для хлопчиків і дівчат від дев’яти до 15 років. «Тут проходять весь знімальний процес: пишуть сценарії, займаються режисурою, акторством, тобто створюють власне кіно. Цим наша кіношкола відрізняється від інших», — зазначає вона. Нині тут навчається 28 дітей. На «КіноХвильці» пані Світлана поділилася досвідом організації й діяльності кіношколи.

Приїхала до Тернополя й директор першої дитячої телешколи Інна Пенчук із Запоріжжя. Репрезентували також столичну дитячу студію телеведучих «Веселка ТV», громадське дитяче інтернет-телебачення. Тернополяни й самі запрагли започаткувати таке телебачення у всесвітній павутині, а також премію на кращий мультфільм про їхнє рідне місто і героя сучасності.

Одного з них назвав Леонід Бицюра — це Алярмик із книжки тернопільського автора Олега Вітвіцького. Він уже вів перемовини зі столичними продюсерами, щоб зробити якщо не серіал, то принаймні один фільм. Серед найцікавіших заходів фесту був кастинг на головні ролі в повнометражному фільмі Анатолія Матешка «Гаврик», у якому взяли участь майже 200 дітей 10—13 років з усієї області.