Досвід Черкащини з національно-патріотичного виховання молоді варто запозичити й іншим областям. Про це йшлося на засіданні міжвідомчої комісії з питань національно-патріотичного виховання, яке відбулося в музеї Тараса Шевченка в Каневі під головуванням віце-прем’єр-міністра В’ячеслава Кириленка.

— Національно-патріотичне виховання не має перетворюватися на формальність. Наше завдання — добитися, щоб це було цікаво для дітей та молоді і стало для них дороговказом у житті. Ми повинні виховувати справжніх патріотів, які знають нашу історію, шанують мову і культуру, — сказав посадовець. — Нині в нас є унікальна нагода передавати підростаючому поколінню найкращий бойовий патріотичний досвід від ветеранів АТО. Наші бійці повинні розповідати дітям про мотиви, які їх спонукали і спонукають зі зброєю в руках захищати Україну. Вважаю, що це буде найкращим патріотичним вихованням.

Учасники засідання обговорили актуальні питання, які виникають під час реалізації Стратегії національно-патріотичного виховання для дітей та молоді на 2016—2020 роки, заслухали доповіді про проведену роботу, зокрема на регіональному рівні, окреслили подальший план дій. Представники громадськості внесли конкретні пропозиції для поліпшення співпраці між міністерствами та громадськими організаціями.

Учасники засідання наголошували, що надійними партнерами органів влади в питанні національно-патріотичного виховання на Черкащині стали громадські організації. Голова облдержадміністрації Юрій Ткаченко розповів про виховні заходи для молоді. Приміром, навчально-польові збори для одинадцятикласників тут проводять на базі військових частин. Якщо раніше так робили одиниці, то нині цю практику поширили майже на всі райони області. За інструкторів-волонтерів у школярів на таких зборах — учасники АТО. Улітку організовують для дітей оздоровчі та відпочинкові табори військово-патріотичного спрямування. Цього року їх працювало майже 50.

Два роки тому на Черкащині запровадили обласну почесну відзнаку «Відмінник захисту Вітчизни». Нею нагороджують учнів за найкращі результати у вивченні профільного предмета. Відзнаку вже отримали понад півтори сотні школярів.

Крім того, в області активізували виховання школярів на основі козацької педагогіки. Нині тут функціонує 30 козацьких класів, у яких навчаються майже 600 учнів. А в черкаській гімназії №9 працюють кадетські класи. За останні кілька років на Черкащині вчетверо побільшало гуртків патріотичного спрямування та їхніх відвідувачів. Тут створено понад 1000 шкільних волонтерських загонів.

— Черкащина не лише виховує патріотів — ми несемо українське, патріотичне на схід країни, — наголосив Юрій Ткаченко. — Область відбудувала дві школи, вщент зруйновані внаслідок бойових дій, — у Слов’янську та Лисичанську. Тепер одну з них названо на честь Тараса Шевченка, другу — Богдана Хмельницького. Співпрацюємо з цими школами й нині. Школярі разом з учителями, батьками приїздять до нас на гостини. І додому вони вже повертаються українськими пропагандистами.

За результатами засідання буде напрацьовано урядові рішення, спрямовані на подальший розвиток системи національно-патріотичного виховання.