Міністр екології Остап Семерак розповів інтерв’ю «УК» про те, як і коли ми зможемо зменшити забруднення повітря:

— Україна нині перебуває на історичному роздоріжжі. Якщо ми зробимо стрибок у часі і почнемо мислити як країни — світові лідери з розвиненою економікою, то за кілька десятиліть будемо у світовому авангарді. Бо нині ми намагаємося не те що вскочити в останній вагон потягу, а наздоганяємо його, хоч вже й диму від паротягу не видно. Більшість «реформ», які сьогодні пропонуються, це європейські кальки десятилітньої свіжості. А ми мусимо запровадити технології, які будуть затребувані завтра. Нам варто міняти ставлення, скажімо, до вугільних шахт, які в усьому світі закриваються. А у нас дотуються з метою продовжити їх неефективну роботу. 90% наших ТЕЦ працюють на вугіллі, негативно впливаючи на клімат. Потрібно швидко шукати інші джерела енергії, паралельно реконструюючи існуючі потужності. Тому ми разом з Міненерговугілля активно співпрацюємо з теплогенерацією, з металургами у пошуках рішень для Національного плану скорочення викидів.

— Викиди — не лише вплив на клімат, це отруєне повітря, смог, як той, що вже двічі у цьому році огортав Київ і викликав буквально паніку у мешканців столиці. Як влада буде заохочувати та/або змушувати ці підприємства до зменшення викидів — адже на сьогодні ні таких примусів, ні таких заохочень не існує? Чи будуть розроблені відповідні законопроекти? Коли? Ким?

— Компанії, які котируються на західних риках, без примусу займаються модернізацією економіки, бо їм треба бути екодружніми до довкілля, клімату. Але це — дороге задоволення. Тому Мінприроди активно шукало спосіб допомогти у такій ситуації бізнесу. Ми підписали відповідні меморандуми з фінустановами, і вже у жовтні 2016 Міжнародна фінансова корпорація та один з державних банків видали перший екокредит українському бізнесу, а саме — Запоріжсталі на встановлення нового фільтру для очищення викидів у атмосферне повітря. Ще 16 підприємств ведуть переговори про такі кредити. Це переважно підприємства зі списку ТОП-100 найбільших забруднювачів, який складений і контролюється нашим міністерством. Ви легко можете знайти його на нашому сайті http://www.menr.gov.ua/control/control4 .

Кожне підприємство має погодити ліміти викидів і план їх зменшення. У зв’язку з укладанням Угоди про асоціацію з ЄС такі плани було оновлено. Наприклад, після громадських слухань прогресивні плани надали два меткомбінати у Маріуполі та Арселор-міттал у Кривому Розі. Наше завдання як міністерства — контролювати виконання цих планів. Але швидко і легко не буде. Впровадження таких планів лише у металургії — це мільярди доларів інвестицій у підприємства. І десятиліття роботи. Щодо примусу до зменшення викидів. На жаль, нерідко у русі дерегуляції і полегшення ведення бізнесу ігноруються питання охорони природи.