У вiдомому заповiднику «Асканiя-Нова» офiцiйним клiматичним прогнозам не довiряють, бо орiєнтуються на... свої. I не тому, що цьогорiчна осiнь у Причорномор'ї напрочуд тепла. Тутешнi науковцi та й усе мiсцеве населення клiматичнi прогнози звiряють iз поведiнкою перелiтних птахiв. I знають, що цi синоптики майже нiколи не помиляються.
«Наприклад, червонокнижнi сiрi журавлi цього року не поспiшають летiти в Пiвнiчну Африку, бо й в Українi погода сприятлива. I торiк вони вiдлетiли не у вереснi, а напочатку грудня! Судячи з поведiнки птахiв, так буде й цьогорiч, – пояснює екскурсовод Раїса Яковлєва. – Тому справжньої зими до середини грудня навряд чи варто чекати.
«Момент, коли крилатi «транзитники» збираються в подорож, –розповідає кандидат бiологiчних наук, орнiтолог Тетяна Атемасова, – фахiвцi фiксують вiдразу ж: птахи активно збиваються у зграї. Але, зважаючи на погоду, цiєї осенi дата вильоту переноситься. А для когось вiн, можливо, взагалi буде скасований.
– Чи можна перелiтних птахiв вважати найбездоганнiшими синоптиками?
«Є народна прикмета, яка майже завжди справджується у будь-якому куточку України: вiдлетiли журавлi, лебедi, гуси – за два-три днi чекай снiгу. Наразi в Пiвнiчному Причорномор'я перелiтнi птахи поводяться так, наче тепла осiнь затримається надовго, а прохолоднi жовтневi днi – явище тимчасове. Ось, наприклад, пiвнiчнi лебедi-кликуни й гуси, яких донедавна вiдносили в Українi переважно до перелiтних видiв, замiсть того, аби грiтися, як зазвичай, пiд сонцем Середземного моря, невимушено плавають рукотворними озерами Асканiї», – каже орнітолог.
Відділ новин
"Урядового кур'єру"