«Проект Держбюджету на 2014 рік розроблявся в листопаді—грудні минулого року. Ми тоді взяли за основу розрахунки з макропрогнозу 2014 року і зменшили його порівняно з показниками 15 вересня 2013 року. Тож номінальний ВВП у цьому макропрогнозі визначено на рівні 1,653 трильйона гривень», — так перший заступник міністра фінансів Анатолій Мярковський розпочав урядовий брифінг.

Аби досягнути виконання визначених індикаторів, влада має здійснити низку активних заходів в економіці. Якщо взяти весь державний сектор — зведений бюджет, Пенсійний фонд й інші державні фонди — то загальна сума сягне 705,6 млрд грн. Номінальний приріст проти минулого року матимемо на рівні 11%, суму доходів ВВП через доходи державного сектору з урахуванням соціальних фондів — 42,7%.

«Щодо доходів приріст проти минулого року — 502 млрд гривень, або номінальний показник 10,5%, — конкретизував Анатолій Мярковський. — Частка перерозподілу ВВП через доходи бюджету — 34%».

Отже, на цей рік передбачено зниження ставки податку на прибуток з 19 до 18%. Дефіцит держбюджету визначили в сумі 71,6 млрд грн. Це 4,3% до ВВП проти рівня дефіциту держбюджету 4,5% у 2013 році. На наступний рік Мінфін, до речі, прогнозує зменшення питомої ваги дефіциту ВВП. А дефіцит НАК «Нафтогаз» планується на рівні 15 млрд грн — 0,9% ВВП.

«Державний борг на кінець року становитиме 35,4% до ВВП. Для країн, які формуються, безпечним вважається рівень до 40%. Для європейських країн — до 60%, — уточнив посадовець. — Разом із видатками обсяг по зведеному бюджету становить 577,8 млрд грн. Це на 43 млрд грн, чи на 8%, більше за минулий період. Щодо державного бюджету таке зростання — на рівні 8,8%, щодо місцевих бюджетів — 10,8%».

Планується здійснити поетапне підвищення основних соціальних стандартів та симетрично збільшити розміри прожиткового мінімуму. На низку попередніх соціальних ініціатив Президента спрямовується близько 42 млрд грн, а на нові соцініціативи 2013 року — 5,1 млрд грн.

Говорив фахівець і про те, що впродовж 2010—2014 років рівень забезпечення прожиткового мінімуму для інвалідів та пенсіонерів зріс з 80 до 100 %, для дітей з проблемами розвитку — з 50 до 85%.

За словами Анатолія Мярковського, у держбюджеті враховано обсяги видатків на допомогу по догляду за інвалідами 1 чи 2 групи внаслідок психічного розладу — 1,1 млрд грн (на 400 млн більше, ніж торік). А ще збільшення допомоги малозабезпеченим сім’ям з дітьми. Для тих, кому 3—13 років — на 350 грн, а для тих, хто досяг 13—18 років, — на 500 гривень. «На допомогу сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям спрямовано майже 50 млрд грн — це на 23% перевищує показник минулого року. Порівняно з 2009 роком цей вид допомоги зріс у 2,7 раза. У нас мало видів видатків, які за 4 роки настільки сильно зросли», — підкреслив він.

Окрім цього, трансферти в Пенсійному фонді становитимуть 87,4 млрд грн — це ті кошти, які вилучаються через податкову систему до загального фонду держбюджету, а потім спрямовуються на виплати пенсій. Зросте й середньорічний розмір мінімальної за віком пенсії на 90% — завдяки стабільній політиці збільшення підтримки малозабезпечених верств населення та пенсіонерів, а ще — обсяг фінансування для виплат матерям-героїням, видатки для інвалідів та непрацюючих малозабезпечених осіб.

На першому місці — соціальне забезпечення, на другому — освіта, загальнодержавні функції (обслуговування боргу і виплати за трансфертами місцевим бюджетам), на третьому — економічна діяльність (враховано дорожнє будівництво і всі види надання держпідтримки окремим галузям економіки), на п’ятому — охорона здоров’я. Потім ідуть видатки для МВС та СБУ (у зведеному бюджеті їх обсяг — 21,9 млрд грн), а в кінці — оборонний комплекс та сфера держуправління.

Зокрема, на освіту виділено 108,3 млрд грн у зведеному бюджеті (це на 8% більше, ніж торік), а на охорону здоров’я — 69 млрд грн. Збільшення видатків на фізкультуру (приріст 25% — майже 800 млн) пов’язано з участю національних збірних команд у Олімпійських та Паралімпійських іграх у Сочі. Ще 401,2 млн грн спрямують на підготовку до Євробаскету-2015. ЖКГ оцінили в 1,4 млрд — показник на 0,8 млрд грн більше, ніж за минулий рік. Зокрема, на ремонт ліфтів витратять 200, а на освітлення вулиць — 100 млн грн.

«Інвестиційний ресурс, крім державних капіталовкладень фонду регіонального розвитку, планується під надання держгарантій в 50 млрд грн. Зараз усі міністерства готують відповідні проекти. Інвестресурс місцевих бюджетів оцінюється в 16,2 млрд грн», — сказав він.

Збільшено видатки на прикордонну та міграційну службу, а на МВС фінансування зменшили на майже 400 млн грн. «По резервному фонду в нас є окремий порядок використання коштів. Це можливе за умови виникнення певних подій. Сума його коштів — приблизно 1,5 млрд грн. Ми її всю зазвичай не використовуємо. ДПС передали до складу МВС. Без міграційної служби видатки становлять 15,1 млрд грн. Це на 496,5 млн менше за показник 2013 року», — пояснив посадовець.