Незважаючи на всі вжиті в Україні заходи безпеки та постійне підвищення рівня надійності ядерної техніки і технології, виникнення аварійних ситуацій на АЕС з вивільненням радіонуклідів у навколишнє середовище ще залишається імовірною подією. Тому держава, яка має атомну енергетику, повинна бути готовою до реагування на такі аварії. Це дасть змогу значно зменшити як ступінь тяжкості наслідків аварії, так і витрати на реагування на аварію, що набагато менші від вартості подолання їхніх наслідків. На жаль, в Україні до теперішнього часу бракує більшості елементів системи аварійного реагування.
Тому робота «Розробка та впровадження системи комплексного радіоекологічного моніторингу України» авторського колективу у складі відомих українських фахівців Барбашева С.В., Ковальця І.В., Євдіна Є.О., Гаргера Є.К., Талерка М.М., Вітька В.І., Буртняка В.М, Яцишина А.В., яку висунуто на здобуття Державної премії України в галузі науки та техніки за 2016 рік, є надзвичайно актуальною. Вона націлена на підвищення готовності держави до реагування в разі аварії на АЕС та інших ядерно-небезпечних підприємств шляхом створення системи радіаційного (радіоекологічного) моніторингу. Така система здатна визначати критичні джерела й чинники радіаційного впливу на персонал, населення й навколишнє середовище як у штатному режимі роботи об’єктів, так і у випадку аварій на них. А також — оперативно оцінювати процеси первинного та вторинного радіаційного забруднення довкілля; прогнозувати дози та ризики опромінення персоналу та населення, суттєво підвищити рівень готовності до реагування на важкі радіаційні аварії на об’єктах атомної енергетики і промисловості України. Вона дає змогу забезпечити пріоритетність і підвищити оперативність контрзаходів у випадку можливої радіаційної аварії, в першу чергу на її початковій стадії. Одержані під час роботи результати забезпечать підвищення рівня радіаційної безпеки населення України.
Про високий рівень досліджень і розробок свідчить той факт, що учасники авторського колективу були координаторами та учасниками понад 20 міжнародних проектів високого рівня.
Розроблений комплекс науково-технічних підходів до формування та ведення радіоекологічного моніторингу навколишнього середовища в районах розташування радіаційно-небезпечних об’єктів може стати науковою базою для створення в Україні Центру радіоекологічного моніторингу, що сприятиме ефективному ухваленню управлінських рішень щодо запобігання та усунення негативних змін стану навколишнього середовища на території України. Такий центр зможе очолити діяльність з виконання завдань уряду в цьому напрямі.
Робота виконана на світовому рівні з використанням сучасних методологій та технологій, широко апробована в Україні та за кордоном, впроваджена в різних відомствах та установах і заслуговує на присудження Державної премії України в галузі науки та техніки за 2016 рік.
В.Г. БАР’ЯХТАР,
Герой України, академік НАН України,
для «Урядового кур’єра»