Лариса ВЕЛИЧКО
для «Урядового кур’єра»
Драматургічну основу твору становлять реалії життя під час Голодомору 1932–1933 років в Україні. Це історія про трьох голодуючих людей: жінку-селянку з немовлям та озлобленого чоловіка, колишнього функціонера, який брав участь у розкуркуленні, але тепер розкаявся. Головні герої символічні: Жінка з немовлям — це втілення високих моральних цінностей, озлоблений Чоловік вражає цинізмом та зневірою у будь-які людські чесноти. Згодом він проймається трагедією і намагається врятувати життя дитини ціною власного.
«Вони випадково зустрічаються, це люди контрастних ідеологій і темпераменту, ми зазираємо у внутрішній світ героїв, показуємо їхнє емоційне життя, розвиток їхніх стосунків в екстремальній ситуації. Через їхні долі глядачам відкривається все жахіття Голодомору», — розповів автор музики Вірко Балей.
Автор опери Вірко Балей — диригент і піаніст, професор консерваторії Університету штату Невада, засновник і керівник симфонічного оркестру Лас-Вегаса, лауреат низки престижних американських музичних нагород, у тому числі премії «Греммі». Організував десятки музичних прем’єр творів українських композиторів, заснував видавництво компакт-дисків, значну частину каталогу якого складає українська музика. Лауреат Національної премії України ім. Шевченка.
Лібрето опери написав поет Богдан Бойчук, один з фундаторів легендарної Нью-Йоркської групи — об’єднання україномовних поетів у США. Нині він живе і працює у Києві.
Головну чоловічу партію виконав американський тенор Джон Дайкерс — зірка світового рівня, головна жіноча партія прозвучала у виконанні Марі Плетт (лірико-драматичне сопрано). Окремі сцени в опері вирішено засобами балету і пантоміми. Також у постановці взяли участь камерний хор «Київ», Національний ансамбль солістів «Київська камерата», головний режисер-постановник народний артист України Василь Вовкун.