Літаки до Польщі, Чехії або Німеччини відправляються ледь не щогодини. Українці пакують торби, беруть українські смаколики і їдуть працювати у Європу. Цей шлях, вони сподіваються, приведе їх до світлого майбутнього.
Рейсом з Меммінгена, Олена прилетіла у Київ. Вже декілька років жінка мешкає і працює у Європі. В Україну прилітає до доньки та батьків у гості. Розповідає, що більшість українців приїжджає за кордон навмання із бажанням заробити.
Олена каже: за кордоном зовсім не солодко. Сама починала з тяжкої праці – майже цілодобового пакування товарів. Згодом вивчила польську, зрештою, отримала підвищення. Однак ті, хто вперше приїжджає до Польщі з українського безгрошів'я, мають першочергову мету – заробити якнайбільше.
Марек – поляк. Він навпаки вже декілька років мешкає в Україні. На його балконі майорить український прапор, а за ним – розкішний київський краєвид. Каже: між поляками та українцями загалом теплі стосунки, хоч і є винятки.
Українці стали частиною економіки Польщі. Працюють вони багато і добре, а заробляють менше, ніж місцеві. Особливої альтернативи досі українські мігранти не мали. Але після того, як у Німеччині заговорили про спрощення працевлаштування для іноземців, поляки захвилювалися.
У Польщі вже зараз робітників не вистачає – 150 тисяч працівників, згідно з офіційними даними. Ця цифра може збільшитись наступного року.
«Польська економіка не впаде, але матиме деякі проблеми. Нам слід робити все, що ми можемо, аби українські робітники залишились у Польщі», – каже Павел Кулага, голова Комітету з питань міграції та працевлаштування Польсько-української господарчої палати.
Мінімальна зарплата в Україні – майже 4 тисячі, у Польщі ж мінімалка – від 11 тисяч гривень. Тому європейський заробіток і далі приваблюватиме українців. Якщо десь запропонують більше, мігранти поїдуть туди. Або ж повернуться додому, як тільки у них з'явиться хоч якась перспектива тут.
2+2