«Колядуй, колядуй, моя Україно, і лунай, голос наш, лунай воєдино», — колядують-закликають зі сцени вертепники «Молодої Просвіти» з Тернополя. Вже кілька років поспіль вони дарують свою різдвяну містерію не лише краянам, а й жителям інших областей. Зокрема, минулими роками побували на Сумщині, Черкащині, в Одесі та Сєверодонецьку, нинішніх свят їх чекають у Херсонській області. 

Цьогорічне їхнє вертепне дійство відтворює лише образи біблійних персонажів. Молоді просвітяни стараються до традиційної народної театралізованої оповіді долучати старовинні або маловідомі колядки. Учасник колективу Ігор Хомин каже, що у старих журналах, виданих на початку ХХ століття, знайшли тексти таких різдвяних пісень,  самі аранжували їх, на одну навіть кліп зняли.

Двері відчиняйте, наш вертеп зустрічайте. Фото автора

Свою різдвяну містерію зі старовинними колядками «Молода Просвіта» показала на міському фестивалі вертепів, який провели минулої неділі в Тернополі. У цьому святі народних традицій узяли участь вертепи з різних шкіл міста, будинків культури, громадських організацій. А ще захід став привіллям для колядників.

Поміж виступами вертепників та колядників підбивали підсумки конкурсів і відзначали їхніх переможців грамотами й грошовими винагородами. Останніми роками в обласному центрі місцева влада оголошує два творчі змагання  «Феєрія новорічного міста» та на кращий макет шопки «Різдвяне диво». У цих конкурсах взяти участь запрошують і тернопільців, і установи, підприємства, заклади, організації незалежно від форм власності, суб’єкти господарської діяльності, в підпорядкуванні яких є заклади громадського харчування, торгівлі та сфери послуг, церкви. Конкурсні шопки репрезентували на одній з виставок в Українському домі «Перемога».

Головними ж засадами в оцінюванні цих творчих представлень для журі була оригінальність, творчий підхід і техніка виконання, акуратність та художність. Серед індивідуальних робіт міський голова Сергій Надал назвав шопку учня художньої школи Андрія Шпака. Юнак виготовив її з дерева в техніці рельєфу. На першому плані Андрій зобразив небо, на другому — Єрусалим, третій увінчує Пресвята родина та дійові постаті події народження Ісуса Христа. Цікаво і вдало хлопець підібрав кольорову гаму, зосередившись на сріблясто-золотистих і фіолетово-ультрамаринових відтінках. Оригінальна й імітація світла від Новонародженого.

А ось у номінації колективної роботи не було рівних макету Божої стаєнки, яку виготовили з рогози учні школи народних ремесел під керівництвом Надії Гуски. 

Укотре вже у номінації за утвердження християнських традицій, відродження духовних цінностей та за представлення різдвяних шопок у храмах Тернополя найкращою визнають вертеп у церкві св. Петра Української греко-католицької церкви. Божа стаєнка тут сягає 27 метрів заввишки та понад 40 метрів завширшки. Це найвища й найбільша впродовж уже кількох останніх років шопка в Україні. Тут розташували ціле селище на пагорбах. У променях сонця-слави лежить на сіні маленький Ісус (його фігурка має розміри середньостатистичного немовляти), поруч схилилася над ним Марія та стоїть Йосиф. По обидва боки від Пресвятої родини — чимало розмаїтих персонажів, відтворених за допомогою ляльок, причому рухомих.

Різдвяні свята тривають. Колядуймо! Воєдино! Щоб українці були соборні. Зважмо й на слова коляди «Молодої Просвіти» з Тернополя: «Як на Заході і Сході, в християнському народі всі одного Бога мають, Його славно вихваляють».