Космічний телескоп Хаббл NASA розкрив деталі дивної планети, яка виглядає цілком чорною, так як поглинає майже 94% видимого світла, яке падає на неї.
Екзопланета, яку вивчав Хаббл, назвається WASP-12b. Вона знаходиться за межами нашої Сонячної системи на відстані від Землі 1400 світлових років. WASP-12b належить до класу планет, які називають «гарячими юпітерами» – це газоподібний гігант, що має орбіту в безпосередній близькості від домінантної зірки і нагрівається до екстремальних температур.
Про це повідомляє ukurier.gov.ua з посиланням на іноземні ЗМІ.
У результаті такого явища більшість молекул на денному боці планети, де температура перевищує 2500 градусів за Цельсієм, не може вижити. А це означає, що хмари, які відображають світло в космосі, скоріше за все, не можуть утворитися, і тому будь-яке світло проникає глибоко в планету, де поглинається атомами водню і перетворюється на енергію.
«Ми не очікували знайти таку темну екзопланету», – прокоментував знахідку Тейлор Белл з Університету МакГілл. Він є провідним вченим, який аналізує дослідження Хаббла. «Найпопулярніші Юпітери відбивають до 40% світла зірок».
«У космосі є й інші гарячі Юпітери, які мають характеристику надзвичайно чорних, але вони набагато прохолодніші, ніж WASP-12b. Для цих планет вважається, що такі речі, як хмари та лужні метали, є причиною поглинання світла, але це не працює на WASP-12b, бо там неймовірно гаряче»,– зауважив вчений.
Планета WASP-12b живе за такими правилами: на одному її боці завжди вічний день, а на іншиму – панує ніч. Таке явище відбувається тому, що WASP-12b знаходиться дуже близько до своєї материнської зірки, в результаті цього тут діє настільки сильний ефект гравітації, що планету витягнуло у формі яйця. Тим часом різниця температур між денним і нічним боком планети величезна – нічний бік планети нагрівається на 1000 градусів менше, ніж у денний час.
«Це нове дослідження Хаббла демонструє величезну різноманітність серед «населення» гарячих Юпітерів», – сказав Белл. «Ви можете мати такі планети, як WASP-12b, які складають 4600 градусів за Фаренгейтом, а деякі мають лише 2200 градусів за Фаренгейтом, але їх теж називають гарячими Юпітерами».
ДОВІДКА «УК»
WASP-12b вперше виявили у 2008 році. Екзопланету вивчали різноманітними телескопами, але лише зараз її секрети стають зрозумілими астрономам. Щоб розрахувати масштаб цього явища, астрономи використовували Хаббл для спостереження за планетою, так як вона знаходиться дуже близько від материнської зірки. Кількість тумблів, виявлених телескопом, розповіли астрономам, скільки світла відбилося від планети. Але Хаббл не зміг виявити будь-яке відбите світло, а це означає, що денна сторона поглинає все, що падає на неї, WASP-12b «з’їдає» світло.