Частина українського інтелектуального продукту є в найкращих рішеннях світу. Тож наше завдання — формувати цілісний продукт саме всередині України. Наш інтелект — це наша перевага, наголосив Прем’єр-міністр Володимир Гройсман під час 4-го Всеукраїнського фестивалю інновацій.
Торік наша країна посіла найвищу позицію у Глобальному індексі інновацій за останні 12 років — 43-тє місце серед 126 економік світу. У середньостроковому плані пріоритетних дій уряду визначено, що найближчими роками Україна має наростити рівень наукоємності економіки й питомої ваги високотехнологічної продукції та послуг у структурі експорту.
У 2019 році фестиваль інновацій проходить у межах відзначення Дня науки. Це традиційний майданчик для представлення найкращих проектів. Він поєднує освітнє, наукове й бізнес-середовище. Зазвичай тут демонструють розробки, які мають потенціал для комерціалізації.
Цього разу фестиваль зібрав рекордну кількість заявок — 250. До переліку фіналістів, а це 60 проектів, увійшли розробки в галузях енергоефективності, агросектору, медицини, безпеки, кібербезпеки, зеленої енергетики, технологій викладання й літакобудування.
Серед номінантів на перемогу — складні мобільні додатки для бухгалтерів, туристські й гастрономічні гіди, пристрої для мотивації та допомоги незрячим, діагностичні системи, військові розробки на базі акустики, інтерактивні дошки, які працюють на будь-яких поверхнях, навіть платформи розваг для хатніх улюбленців і спеціальні пекарні, що випікають хліб із комплексом вітамінів та елементів для хворих на тяжкі форми анемії.
Заявки на фестиваль подали 75 закладів освіти, зокрема 61 виш, 30 наукових установ і 12 підприємств. За інформацією організаторів, серед ВНЗ найбільшу кількість заявок подали Вінницький національний аграрний університет і Луцький національний технічний університет. Половина всіх заявок — це технічні й технологічні розробки, повідомляє департамент інформації та комунікацій із громадськістю Секретаріату Кабміну.
Вітаючи учасників фестивалю, глава уряду сказав, що побачив велику націю новаторів: «Нові рішення та ідеї надзвичайно потрібні Україні й світу. Останнім часом ми бачимо гарні тенденції — об’єднання ідей з реальним сектором. Бізнес інвестує в інновації, щоб представити ринку затребуваний продукт».
На своїй сторінці у Фейсбуці Володимир Гройсман розповів, що рік тому під час відвідин виставки обладнання для нової української школи познайомився з винахідниками пристроїв для інтерактивного викладання — 19-річним Максимом Задніпренком та 21-річним Андрієм Коноваленком. Юнаки-технарі в гаражі власноруч зробили пристрій, затребуваний у кожному українському класі. І нині на 4-му Всеукраїнському фестивалі інновацій у Києві він побачив їх знову. Був радий почути про їхні подальші плани — цілком реальні та здійсненні.
Уряд виходить на фіналізацію запуску Фонду підтримки інновацій та стартапів. «Уже є ресурс — 400 мільйонів гривень. Винахідники й новатори потрібні Україні, бо вони роблять її сильною. Технологічного прогресу не зупинити. Круто, що українці становлять його частину», — наголосив Прем’єр.
Того самого дня п’ять колективів українських науковців отримали премії Кабінету Міністрів за розроблення й упровадження інноваційних технологій. Їх вручили за участі віце-прем’єр-міністра В’ячеслава Кириленка й міністра освіти і науки Лілії Гриневич. Кожен колектив отримає по 200 тисяч гривень — суму премії торік збільшено вдвічі. Лілія Гриневич вручила й відомчі відзнаки МОН. Їх отримали українські полярниці, які нещодавно повернулися із сезонної експедиції з антарктичної станції «Академік Вернадський».
Любов ДМИТРЕНКО
для «Урядового кур’єра»