270 вундеркіндів з усієї країни отримають грошову відзнаку за наукову діяльність –– стипендії Президента України. Протягом року школярам і студентам –– переможцям всеукраїнських олімпіад та конкурсу-захисту Малої академії наук держава платитиме по 1243 гривні на місяць.
У залі засідань вченої ради Київської політехніки вихованців МАН привітала міністр освіти і науки Лілія Гриневич. А президент МАН Станіслав Довгий зазначив, що юних науковців потрібно підтримувати, аби вони переконувалися, що займатися наукою престижно і перспективно. Саме школярі й студенти моделюють нині науку нового типу — суспільно корисну, інноваційну, популярну.
Серед стипендіатів — 150 переможців учнівських олімпіад з різних напрямів знань та 120 призерів Всеукраїнського конкурсу-захисту МАН. 38 з них отримують відзнаку вдруге, восьмеро — втретє, а троє — навіть учетверте. Одна з рекордсменок Маргарита Мартем’янова (Донеччина) матиме стипендію за дослідження з біології людини. Дівчина винайшла метод, як давати характеристику тій чи тій людській популяції за допомогою маркерів крові. Також стипендію заслужила Анастасія Лівочка (Львівщина), яка вже два роки поспіль працює над винаходами для АТО. В її доробку – пічка без диму та підвісні ноші для машин швидкої допомоги, що працюють на фронті (про цей напрям та інші винахідницькі знахідки МАНівців «УК» писав у статтях «Заслін для ворожого тепловізора» 6 березня 2015 р. та «Десять винаходів для АТО» 16 квітня 2015-го).
Також серед винаходів, автори яких одержують матеріальну підтримку від держави, — система захисту вантажів, робот-прибиральниця, повнокольоровий дисплей, комп’ютерна програма для складання списків абітурієнтів, редактор блок-схем тощо.
Юним науковцям цікава не лише ідея, а й реалізація винаходів. Пічка без диму Насті Лівочки вже працює на фронті. «Упровадження винаходів — процес нелегкий і тривалий. Приміром, один з наших випускників Михайло Литовченко чотири роки мізкував над електростанцією, що працює від енергії хвиль. Цього року хлопцеві вдалося налагодити серійне виробництво елементів установки. Упевнений, що багато учнів, які одержали стипендії, також реалізують свої проекти. Стипендія — це фактично зарплатня за ідею, креатив. Хоч і невеликий, але стимул надалі розвивати наукове ноу-хау», — наголосив Станіслав Довгий.
ДОВІДКА «УК»
Стипендії Президента України вручають із 2006 року. За цей час їх отримали майже три тисячі школярів і студентів. Виплату нагород здійснює Міністерство освіти і науки через Національний центр «Мала академія наук України» за рахунок коштів державного бюджету.
Леонід ОЛЬШЕВСЬКИЙ
для «Урядового кур’єра»