За словами фахівців, печенізька парадна кінська збруя, що знайдена в Краснодонському районі Луганщини, могла належати вельможі, військовому начальнику або навіть хану і датується, ймовірно, Х–ХІ століттям н. е. Кількість таких знахідок в усьому світі можна перерахувати на пальцях однієї руки. І той факт, що безцінний експонат таки потрапив до Луганського обласного музею, — випадок в Україні, на жаль, безпрецедентний.

— Коли Україна вступила в період ринкових відносин, почав утворюватися ринок збуту предметів старовини. Не зовсім законний, оскільки рухомі й нерухомі об’єкти археологічної спадщини –– власність держави і мають перебувати в музеї, — розповідає директор археологічного центру «Спадщина» Східноукраїнського університету ім. В. Даля професор Сергій Санжаров.

На жаль, науковці часто виявляють історичні цінності, викрадені з Луганщини, під час інтернет-аукціонів. Саме там Сергій Санжаров побачив пропозицію про продаж комплекту кінської упряжі з дорогоцінного металу, яка знайдена на території краю. Професор одразу звернувся до правоохоронних органів. Але якби не допомога громадської організації «Луганська археологічна спілка», мабуть, не зміг би довести їм, що розслідувати пограбування історичного поховання не менш важливо за інші злочини. Співробітники Краснодонського міського відділу внутрішніх справ затримали злочинця, вилучили у нього витончену давню прикрасу й передали до обласного краєзнавчого музею.

— Я навіть не знаю, скільки можуть коштувати фрагменти печенізької кінської збруї, бо це унікальна річ, — каже старший науковий співробітник краєзнавчого музею Оксана Стадник. — Таких знахідок на території України небагато, оскільки печеніги — кочовий народ. Вона розповіла, що вже проведена науково-історична експертиза знахідки. Артефакт у дуже хорошому стані. Це може свідчити про те, що його знайдено під землею. Яке це поховання і які ще таємниці там закопані, доведеться з’ясовувати під час наукового розслідування. «У нас є кілька думок про те, чим було місце знахідки, — каже професор Сергій Санжаров. — Можливо, то був стародавній скарб. Але є підстави вважати, що чорні копачі зруйнували стародавнє поховання хана. Бо в печенігів був звичай: ховали хана в бойовому спорядженні, а зверху клали його коня у вузді. Ми спробуємо знайти всі пласти того поховання та дослідити повністю».

На жаль, за законом, за таку «крадіжку історії» краснодонський продавець може відбутися переляком або штрафом. «Та важливо, що створено прецедент — цінності повернуті народу, музею, ученим, — зауважує начальник відділу охорони культурної спадщини облдержадміністрації Володимир Виборний. — Тепер у нас є відпрацьований механізм взаємодії із правоохоронними органами».