«На наступній мінській зустрічі 3 серпня робитимемо все, щоб таки відкрити КПВВ «Золоте». Від цього виграють люди по обидва боки лінії зіткнення», — заявила під час візиту на Луганщину перший заступник Голови Верховної Ради, уповноважений Президента України з мирного врегулювання ситуації в Донецькій і Луганській областях, представник України у робочій підгрупі з гуманітарних питань Тристоронньої контактної групи Ірина Геращенко.

Разом із місцевими посадовцями вони оглянули пункт пропуску, який було зведено чотири місяці тому поблизу шахтарського міста Золоте, але він простоює. А тим часом на єдиному на Луганщині пункті перетину лінії розмежування у Станиці Луганській по кілька годин під спекотним сонцем простоюють люди, яким треба навідатися у полишені на тимчасово окупованій території будинки чи провідати там родичів. Відкриття КПВВ в Золотому могло б істотно скоротити черги вимушених мандрівників одразу в двох областях країни, бо нині луганчани торують важкий шлях через Донеччину.

«Цей пункт розраховано на перетин двох тисяч машин і п’яти тисяч пішоходів щоденно. Його відкриття значно б розвантажило КПВВ у Станиці Луганській і Зайцевому, де по 5—6 годин у чергах стоять люди. Цей пост у побутовому і безпековому плані обладнано значно краще, ніж усі інші, є велике сховище, намети, вода, більше робочих кабінок і місць прикордонників. Немає жодного пояснення, навіщо фейкове керівництво так званих окремих районів Луганської області знущається над простими людьми і відмовляється відкрити цей пункт. Це гуманітарне питання, і тут не повинно бути політики», — заявила Ірина Геращенко. І пообіцяла, що на наступній мінській зустрічі закликатиме до пошуку компромісу бодай у цьому питанні.

І це лише одне з «великих домашніх завдань — і щодо законодавства, і з розв’язання локальних проблем, і з роботи у мінській групі», про які після відвідування Донбасу каже Ірина Геращенко.

За її словами, після спілкування у Сєверодонецьку з пораненими бійцями Збройних сил, які проходять курс лікування у 59-му військово-мобільному шпиталі, і лікарями цього медичного закладу вона визначила, що треба допомогти з ремонтами приміщення.

Дуже корисною виявилася розмова з ректорами евакуйованих вишів: говорили, як працює нещодавно ухвалений закон про можливості навчання в українських вишах дітей з окупованих територій. Цього року на Луганщину приїхав складати ЗНО з окупованих територій 231 випускник, понад тисяча звернулася по консультації, а 65 вже подали документи у Східноукраїнський національний університет ім. В. Даля. Освітяни подали кілька пропозицій з удосконалення законодавства, що стосуються студентів вишів на тимчасово окупованих територіях.