Погана — в Одесі завалилася ще одна пам’ятка архітектури. Добра — всупереч попереднім побоюванням у відселеному аварійному будинку на час аварії людей не було. Повідомлення про часткове руйнування двоповерхового будинку, що на Княжеській, 1, надійшло до служби порятунку о 13:50 минулої середи. Рятувальники ГУ ДСНС України в Одеській області визначили, що площа обвалу становить 100 квадратних метрів, тож через загрозу подальшого руйнування будівлю почали розбирати.
Це був витвір архітекторів Олександра Бернардацці та Едуарда Меснера. Будівлю Російського технічного товариства звели у 1887—1892 роках. Одесити знають її як «масонський дім». Таку назву споруда отримала через декор, що нагадував символіку вільних каменярів. Кілька десятиліть пам’ятка архітектури перебувала в аварійному стані. Відколи втратила покрівлю, її руйнація стала питанням часу, причому найближчого.
Тож коли він настав, одесити згадали і пожежу 2005 року, від якої й досі не може оговтатися музей морського флоту, розташований в історичній споруді Англійського клубу, і одну з найвеличніших будівель одеського центру — дім Русова, яку 2009 року вогонь довів до стану, що викликає сумнів у можливій реставрації. Як і під час позавчорашнього інциденту, в соцмережах активно висловлювали підозри, що бізнесмени так звільняють собі ділянки під забудову на «золотих» одеських сотках у центрі.
Зауважують, що і будинок Русова, і свіжозруйнований «масонський дім» на умовах подальшої реставрації були продані фірмам, що належать Руслану Тарпану. Натомість відразу після останнього інциденту прес-служба тарпанівської «Інкор-груп» поширила реліз, у якому назвала аварію «черговим сумним прикладом результату бездіяльності й саботажу чиновників усіх рівнів». Підприємство «Арт білдінг груп», що входить до структури «Інкор-груп», перемогло в аукціоні, який організувала Одеська обласна рада, і придбало аварійну пам’ятку на умовах її наступної реставрації. Втім, йдеться у релізі, «компанія-інвестор з жовтня 2015-го і до цього часу судиться за право отримати будівлю у свою власність і розпочати реставрацію». У ситуації, що склалася, бізнесмени звинувачують передусім обласне управління охорони пам’яток.
При цьому «незважаючи на те, що трапилося, група компаній «Інкор», як і раніше, має намір відтворити будову технічного товариства». Звісно, за умови права власності на споруду (те, що від неї залишилося) й земельну ділянку.
Безумовно, новенька копія на місці зниклої пам’ятки — це краще, ніж висотка, що спотворює архітектурний ансамбль одеського центру. Натомість не секрет, що знести, скажімо, Кижі й побудувати нові — це значно дешевше, ніж займатися копіткою реставрацією старовинної споруди. Ось тільки пам’яткою такий новотвір уже не буде.