У ході брифінгу, проведеного представниками Міністерства інформаційної політики, пролунала інформація про призначення Дмитра Ткаченка ще одним радником міністра Юрія Стеця. Він опікуватиметься питаннями інформаційної реінтеграції Донбасу, а нині обіймає посаду виконавчого директора ГО «Аналітичний центр «Фабрика думки «Донбас». Загалом під час зібрання йшлося про інформаційну реінтеграцію тимчасово окупованих територій сходу країни та роботу над Централізованою системою моніторингу й аналізу.

Першим тримав слово новопризначений радник з питань реінтеграції Донбасу. Його дослідження прописано у спеціальній дорожній карті. «Маємо усвідомити, що до кінця не розуміємо Донбас ні на ментальному рівні, ні на рівні комунікацій, — наголосив він. — Те, що відбувається нині з режимами так званих ЛДНР, ще більше ускладнює проведення досліджень».

«Дослідження особливостей свідомості та ідентичності жителів підконтрольної і непідконтрольної частин Донецької області» дає змогу відштовхуватися від проблем регіону. По-перше, зростає рівень негативної ідентичності. Цьому явищу дають назву «громадянин ЛДНР». «Це проблема: люди два роки прожили в закритому інформаційному просторі й майже перестали усвідомлювати себе українцями», — продовжив Дмитро Ткаченко. А ще в жителів непідконтрольних територій є незрозумілий острах повернення до України. Таких 28%.

Він визнає, що на більшість питань це дослідження поки що так і не дало відповідей. Посадовець може просто резюмувати: «Ми розуміємо, з ким маємо справу. У нас є ідеальна аудиторія — люди нової України, проактивні, євроінтегровані. А є «руський мір» — болото, совок, і з цими аудиторіями маємо активно працювати».

Комунікаційну стратегію сприяння деокупації та реінтеграції Донбасу Міністерство інформаційної політики офіційно представлятиме орієнтовно 15 грудня. Кабмін має затвердити документ до кінця року. Він містить сім завдань — від створення бренда України у світі до сприйняття війни самими українцями. За даними відомства, більшість громадян із тимчасово окупованої території вважає цю війну кризою, громадянською війною, а не війною з Росією. Тож без просвітницької роботи не обійтися.

Міністр Юрій Стець вніс корективи до виступу свого радника, заявивши, що для відомства ключове питання — активна робота із громадянським суспільством. «Опираючись на цей діалог, ми можемо досягти результату», — сказав він.

Щодо Централізованої системи моніторингу та аналізу висловлювалися заступник міністра інформаційної політики Артем Біденко та керуючий партнер Центру контент-аналізу Олександр Маріковський. Перший доповідач пояснив, що відомство відповідає за проведення реформи урядової комунікації. Згідно з нею, модель централізованого моніторингу має лежати на столі Прем’єра вже у грудні.

Слова Олександра Маріковського звучали так: «Ми понад рік працюємо над цією концепцією аналізу державних комунікацій, пробуємо зібрати найкращих експертів та вибудувати план, як нам досліджувати державну комунікацію». За його словами, важливо підвищити якість аналізу державних комунікацій. Уже навіть розроблено централізовану модель державної комунікації, регіональну та ситуаційну моделі для державних установ, які займаються комунікацією та дослідженнями.