Формування та інтенсивність потужних тропічних циклонів, які називають тайфунами або ураганами, залежить від низки умов, серед яких і вологість повітря, і різниця температур між повітрям і океаном, та інші кліматичні чинники. Однак фактори ці явно почали змінюватися із розвитком промисловості і початком глобального потепління. Зараз вже відомо, що чим тепліша вода в океані, тим сильніші урагани. Але наскільки сильно вони змінилися в порівнянні з минулим?

Дослідники з Національної лабораторії ім. Лоуренса в Берклі спробували оцінити, наскільки змінилися урагани в порівнянні з доіндустріальною епохою. Вони використовували дані щодо п'ятнадцяти ураганів, які «народилися» за останні десять років, і побудували комп'ютерну модель, в якій ці урагани розвивалися за часів, коли про глобальне потепління ще ніхто не чув і коли температура океану і атмосфери була іншою. Ту ж модель використовували для того, щоб передбачити майбутні зміни в ураганах.

У статті в Nature йдеться, що нинішні тропічні циклони стали більш вологими: якби урагани Катріна, Ірма і Марія трапилися в доіндустріальну еру, вони принесли б на 5-10% менше опадів, ніж зараз. Швидкість вітру при тому тоді і в нинішній час виявилася приблизно однієї і тією ж. Однак якщо клімат продовжить змінюватися в тому ж темпі, що і зараз, то швидкість вітру в циклонах може зрости на 18-27, максимум - на 46 км / год, а дощів буде випадати на 25-30% більше. Автори роботи підкреслюють, що всі урагани, на яких випробовували модель, в майбутньому змінювалися схожим чином, тобто мова йде не про конкретні ураганах, а про загальні тенденції розвитку.

Про те, наскільки частими стануть урагани і чи будуть вони рухатися інакше, модель нічого не говорить. Однак навіть якщо їх частота не зміниться, зайві опади і велика швидкість все одно додадуть від них проблем. І це ще один аргумент на користь того, щоб якось загальмувати загальне потепління - щоб не дати ураганам стати більш швидкими і більш вологими.

Орест ГОРЯНСЬКИЙ
для «Урядового кур’єра»