ПРЕЦЕДЕНТ. Як відомо, 29 липня керівник Росспоживнагляду Геннадій Онищенко заявив, що в молочному шоколаді «Рошен» виявлено канцероген бензопірен. У зв’язку з цим до Росії заборонено ввезення продукції чотирьох підприємств корпорації — Київської, Вінницької, Маріупольської та Кременчуцької фабрик. Одразу ж після цього про перевірку продукції українських виробників заявили країни — члени Митного союзу — Білорусь і Казахстан. До них також приєдналися Молдова і Таджикистан.
Проте, як засвідчив дальший перебіг подій, небезпечного канцерогену в рошенівській продукції не виявила жодна перевірка в країнах, які її проводили.
Приміром, заступник міністра охорони здоров’я — головний державний санітарний лікар Білорусі Ігор Гаєвський зазначив, що там не заборонятимуть ввезення українських кондитерів, оскільки за всіма нормами ніяких відхилень в них немає.
Не виявили також ніякого канцерогену у кондитерських виробах корпорації Roshen і казахстанські санепідеміологи. Про це поінформував працівників ЗМІ в ході брифінгу головний санітарний лікар Казахстану Жандарбек Бекшін.
Якщо врахувати, що обидві країни є членами Митного союзу, то цей прецедент свідчить, що здоровий глузд все-таки переміг політичні амбіції. І в майбутньому офіційна Москва може ще не раз зіткнутися з незговірливістю своїх партнерів, коли питання стосуватиметься життєвих потреб громадян цих країн. Адже частка рошенівської продукції на їхньому ринку сягає 20 %, і вона значно дешевша від російської, хоча за якістю перевершує останню.
Відсутність будь-яких відхилень в якості української продукції підтвердили після її перевірок також відповідні служби Молдови та Таджикистану.
І лише після цього Росспоживнагляд, щоб остаточно не втратити обличчя, заявив претензії вже не до якості українського шоколаду, а про порушення вимог щодо маркування продукції. Хоча для Європи таке маркування підходить. Тому нині можна говорити про те, що «канцероген» насправді присутній не в шоколаді, а в самому Росспоживнагляді. І основна сполука цієї отрути — «політика».