У Казахстані отримали перші барелі нафти з найбільшого у світі родовища Кашаган. Загалом запаси оцінюють у майже 5 мільярдів барелів. Родовище розташоване на півночі Каспія, у казахстанських територіальних водах.

Експерти також називають Кашаган одним з найпроблемніших родовищ у світі. Видобуток нафти тут виходить надзвичайно дорогим. Спочатку обсяг інвестицій оцінювали у 10 мільярдів доларів, але цифра зросла у 5 разів.

«Вже витрачено багато грошей, отже, аби відбити їх, компаніям доведеться добувати багато, але майже нічого не інвестувати. Видобуток оцінюють у 400 тисяч барелів на день, отже чистий прибуток можна чекати через 10-12 років», – говорить Олександр Назаров, аналітик Газпромбанку з нафтогазового сектора.

Промисловий видобуток тут планували розпочати ще у 2005 році. Але проект затримався через технічні проблеми та конфлікт між урядом Казахстану і іноземними інвесторами. Так, через кригу у морі та шторми замість звичайних бурових платформ довелося будувати штучні острови. Сиру нафту з Кашагану відправлятимуть на переробку до Самари, а потім експортуватимуть через Новоросійськ.

 Copyright © 2013 euronews